Temperatura powietrza a masaż dziecka

with Brak komentarzy

Niemowlęta czy też starsze dzieci nie potrafią tak dobrze regulować temperaturę ciała. Dlatego bardzo ważną kwestią w masażu niemowląt czy starszego dziecka jest odpowiednia temperatura pomieszczenia, w której wykonujemy masaż. Jaka powinna być optymalna temperatura? Jak dbać o ciepłotę ciałka maluszka w trakcie masażu?

 

 

MASOWAĆ W UBRANKU CZY BEZ?

 

Masaż niemowląt najlepiej jest wykonywać bez ubranka. Warto jednak obserwować reakcje maluszka na początku nauki czułego dotyku – niektóre dzieci potrzebują czasu aby przyzwyczaić się do kontaktu skóra do skóry przy masażu lub są wrażliwe na zmiany temperatury. Dlatego czasami warto zacząć masaż przez ubranko i pomału przyzwyczajać maleństwo do dotyku. Jeśli maluszek akceptuje formę dotyku bez warstwy wierzchniej daje to dużo większość przyjemność i stymulacje dziecku. Szczególnie jeśli temperatura otoczenia jest wysoka, dziecko łatwiej się relaksuje, będzie spokojne i pozwoli na masaż. Ponadto, masaż wykonuje się dużo lepiej bez ubranka i sprawia dużo większą przyjemność również masującemu. My mamusie i tatusiowie pragniemy dotykać nasze maleństwa. Okazujemy im tym naszą miłość, czułość i bezpieczeństwo.

 

TERMOREGULACJA U NIEMOWLĄT

 

U maluszków do 6 miesiąca życia ośrodek termoregulacji nie jest w pełni dojrzały. Dlatego taki maluszek może szybko się wyziębić. Przy masażu dziecka należy szczególnie dbać aby do tego nie doszło aby maluszek się nie zaziębił oraz aby nie kojarzył masażu z czymś mało przyjemnym. Jeśli temperatura powietrza będzie zbyt niska, dziecko może płakać, marudzić i odmówić masażu. Nie zdając sobie sprawy z tego jak temperatura wpływa na jakość masażu, możemy myśleć, że nasza pociecha po prostu nie lubi masażu.

 

JAKA WIĘC POWINNA BYĆ TEMPERATURA POWIETRZA?

 

Przy masażu noworodka czy niemowlaka sugeruję aby temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym masujemy naszą pociechę była 24-25 ºC. W takiej temperaturze można spokojnie rozebrać maluszka i nie obawiać się, że maluszek zaziębi się.
Przy masażu starszaka optymalna temperatura to 21-23 ºC. Starsze dziecko dużo lepiej radzi sobie z regulowaniem ciepłoty ciała. Ponadto, starszak przy masażu sporo się rusza i masaż tak naprawdę skupia się na poszczególnych częściach ciała. Czyli kiedy maluszek siedzi i się bawi, masujemy tylko stópki, więc nie ma potrzeby rozbierania go całego.

 

CO MOŻEMY ZROBIĆ ABY MALUSZEK NIE TRACIŁ CIEPŁA?

 

Masując noworodka czy niemowlaka, można rozpiąć bodziki i zdjąć je tylko z nóżek. Po skończonym masażu nóg nałożyć ubranko ponownie i odkryć ramiona i brzuszek do masażu tych części ciałka. Dodatkowo, warto podłożyć ciepły koc pod ciało dziecka i okrywać go nim w razie potrzeby. Innym sposobem jest rozebranie maluszka całkowicie i okrycie go pieluszką tetrową i kocem dodatkowo. Można wtedy wyciągać spod kocyka te części ciałka, które chcemy akurat masować. Reszta wtedy jest pod ciepłym kocem.
W masażu starszaka wygląda to trochę inaczej. Obecnie moja córka (prawie 3 latka) uwielbia i prosi o masaż po kąpieli. Wtedy zawinięta jest w ręcznik i dodatkowo mam przy sobie jeszcze koc. Jest on miękki i cieplutki aby szybko go narzucić na nią jeśli córce jest chłodno. Dzięki temu wiem, że malutkiej będzie ciepło. Jeśli pragniesz masować starszaka w ciągu dnia, można to robić ściągając mu tylko spodenki i skarpetki i masować wybraną cześć ciała. Można również go rozebrać i pozostawić w pieluszce – bawiąc się wspólnie masować ciałko. Wtedy zadbajmy aby temperatura w pokoju była przyjemna dla niego i żeby nie było żadnych przeciągów.

 

Jeśli chciałabyś nauczyć się jak masować swoje dziecko bezpiecznie, jakich technik użyć aby przyniósł zamierzone skutki, zapraszam na stronę Masaż dziecka

 

 

Nie jesteś pewna czy kurs masażu jest dla ciebie, zapraszam na darmową konsultację online. Możesz również po prostu do mnie napisać pytanie a ja z miłą chęcią odpowiem lub podpowiem. Przejdź do zakładki KONTAKT lub kliknij w poniższe zdjęcie.