Stopy dziecka – 3 ważne informacje, o których mogłaś wcześniej nie słyszeć

with Brak komentarzy

stopy-dziecka

 

Kochamy dziecięce stópki. Często je całujemy. Dotykamy. Wzrusza nas ich widok. To właśnie stopy dziecka są pożądanym obiektem fotografów. Są wyjątkowe. I to nie tylko dlatego, że są takie piękne, maleńkie i urokliwe. Stopy dziecka są niesamowitym miejscem. I, mimo że piszę o stopach dziecka, to te 3 aspekty tyczą się to tak samo stóp dorosłych.

 
Odkąd pamiętam, uwielbiałam stopy mojej córeczki. A kiedy poznałam masaż, pokochałam je jeszcze bardziej. Poznając refleksologię, budowę energetyczną człowieka i to jak dziecko poznaje świat – zakochałam się w nich! Stały się codziennym miejscem, do którego ciągnie mnie, i to w kwestii stóp mojej córki, ale też i moich. Dlaczego?

Stopy dziecka to narzędzie pozwalające dziecku poznawać i doświadczać świat

Jak już pisałam w innym swój artykule, dzieci nawiązują kontakt ze środowiskiem poprzez swoje stopy. Jeśli przyjrzymy się maluszkowi w trakcie spotkania z nowymi osobami, zauważymy, że zaczyna ruszać nogami i stopami, nawet zanim popatrzy na daną osobę i nawiąże z nią kontakt wzrokowy. Innym razem, kiedy położymy dwójkę maluszków obok siebie, zaczną one kopać i ruszać nóżkami, dotykając stóp i nóg drugiego maluszka. Wygląda to jakby ze sobą rozmawiały – właśnie poprzez swoje stopy. Można również zaobserwować kopanie nóżkami u dziecka, kiedy w oddali maluszek usłyszy mamę lub tatę albo po prostu ich zobaczy.
Dlatego tak ważne jest, aby dać maluszkowi tę przestrzeń. Pozwolić mu być boso. Niech kopie, dotyka swoimi stopkami świat dookoła niego.
Zrób eksperyment:
  • połóż swoje maleństwo na swoich nogach, aby mógł dosięgnąć twojego brzucha. Przysuń go trochę bliżej do siebie. Zobaczysz, że maluszek samoistnie odepchnie się od ciebie.
Pewnie zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje?

Stopy dziecka jako zbiór refleksów oddziałujących na całe ciało dziecka

Kiedy wejdziemy w biologię i refleksologię zapewne przeczytasz, że na stopie dziecka znajdują się dziesiątki tysięcy refleksów – połączeń nerwowych, które łączą się z każdym organem i częścią ciała człowieka. W zależności od miejsca na stopie i ucisku w tym miejscu oddziałujemy na daną część ciała lub organ dziecka. Na przykład: uciskając pod paluszkami maluszka, wspieramy go przy ząbkowaniu a uciskając stopę dziecka, mniej więcej na środku, lekko w kierunku pięty oraz wokół pięty, pomagamy maluszkowi w pracy jelit.
Stopy dziecka są swego rodzaju mapą ciała. Masując stopę możemy wyczuć, która część ciała dziecka wymaga opieki. Kiedy poczujesz pod swoimi palcami kryształki, oznaczać to będzie, że w tym miejscu jest zastój energii. Warto wtedy sprawdzić, który organ ciała odpowiada temu miejscu na stopie i przeznaczyć na niego więcej uwagi.

Zrób eksperyment:

  • Weź w dłoń swoją stopę i spróbuj powoli i uważnie ją masować. Spróbuj wyczuć dyskomfort w danym miejscu lub właśnie te kryształki. Znalazłaś takie miejsce? Sprawdź na mapie stopy, którego organu lub części ciała może on dotyczyć. Zastanów się, czy akurat nie odczuwasz jakichś bólów w danym obrębie ciała.
Cudowne jest to, że masując stopy dziecka, działamy całościowo na jego cały układ nerwowy. Masując zaledwie stopy, przywracamy jego równowagę, relaksujemy, odprężamy i uspakajamy dziecko. Masując stopy oddziałujemy na organy dziecka ale również na mięśnie, a to właśnie one spinają się w trakcie stresu czy napięcia. Zachęcam cię do przeczytania mojego artykułu na temat tego, jak masaż pomagała nam w czasie adaptacji do przedszkola.

Stopy dziecka jako miejsce przekazywania energii

Zacznijmy tym razem od eksperymentu:

  • Połóż dłonie na stopach dziecka. Upewnij się, aby twoje dłonie były ciepłe i przyjemne dla dziecka. Jeśli są chłodne, ogrzej je i potrzyj o siebie. To również sprawi, że uaktywni się Twoja energia. Trzymając dłonie na stopach dziecka, przekażesz swoją energię dziecku, poczuje ono ją i instynktownie przyciśnie swoje stopy do twoich dłoni. W ten sposób bardzo szybko nawiążecie kontakt. Przytrzymaj je przez pewien czas, przypatrz się uważnie dziecku i jego rekacjom. Przyglądnij się swoim emocjom i myślom, które do ciebie przyjdą. 🙂
Spróbowałaś? Jak to u was wyglądało? Napisz w komentarzu. Jestem bardzo ciekawa jak to było u was 🙂
Nasze ciało składa się z wielu pól energetycznych. Przenika się ono z innymi wokół nas, a pola te znajdują się wszędzie. Pasma te przechodzą właśnie od głowy do stóp. Nie będę tutaj się wgłębiać w temat energetyki (chyba, że chcesz abym więcej napisała to napisz w komentarzu), ale chciałam wam zwrócić uwagę na to, jak ważna jest ta część ciała. I mimo, że zwracamy uwagę na nią to często nie wiemy, dlaczego tak jest.
Jestem ciekawa czy te 3 wspaniałe cechy stóp dziecka były dla ciebie czymś nowym, odkrywczym a może miałaś tego świadomość?
A jeśli interesuje Cię tematyka refleksologii, to koniecznie daj mi znać w komentarzu.
 
Bezpłatny kurs masażu dziecka
Jeśli pragniesz poznać kilka ciekawych ucisków na stopy i zapoznać się z podstawami masażu dziecka, zapraszam Cię do zapisu na bezpłatny kurs masażu dziecka. Będzie on dostępy tylko przez pewien czas. Więc koniecznie zapisz się już dzisiaj. W odstępie co 3 dni będziesz otrzymywać informacje oraz techniki uściku wybranej części ciała dziecka. Zapisać się możesz tutaj.