Samotność u mamy po narodzinach dziecka

with Brak komentarzy

W czasie ciąży partner, rodzina i przyjaciele troszczą się o ciebie, dzownią, odwiedzają. Pytają jak się czujesz, wspierają, patrzą na ciebie z dobrocią i troską w oczach. Może i organizują tak zwany baby shower. Otacza cię uśmiech i ekscytacja oraz oczekiwanie. Do czasu narodzin dziecka.

W domu witasz grono odwiedzających. Pochylają się nad maluszkiem. Uśmiechają się widząc bobasa, wzruszają się na widok jego cudownych małych ubranek. Obdarowują prezentami.
A potem to się kończy… dzwonek do drzwi przestaje dzwonić. Bukiety z kwiatami więdną i wtedy zdajesz sobie sprawę, że zostajesz z dzieckiem sama. Maż jest w pracy. Większość dnia to tylko Ty i Twój maluszek, sami.

samotność młodej matki

To tylko wymyślona historia. Jednak badania pokazują, że większość mam czuje się odcięta od przyjaciół, rodziny po tym jak urodzą dziecko. Często ze względu na braki finansów czy możliwości wyjścia z domu pozostają z uczuciem izolacji od świata.

Ja również czułam samotność po narodzeniu córeczki. Mieszkaliśmy za granicą. Zmieniliśmy miejsce zamieszkania i większość znajomych była daleko. Był to okres zimy a ja sama po cesarskim cięciu nie byłam na tyle mobilna aby wyjść i zejść z drugiego piętra po schodach. Przed narodzinami córeczki otoczona byłam znajomymi czy koleżankami z pracy. Zawsze był ktoś z kim można było porozmawiać, zażartować.
Po pierwszych tygodniach fascynacji oraz wizytach znajomych, było mi ciężko aby się dostosować do nowej roli i rytmu dnia. Każdy dzień był taki sam i dłużył się niesamowicie. Z oczekiwaniem odliczałam godziny do przyjścia męża z pracy. A później zalewałam go słowami – pragnęłam interakcji z dorosłą osobą.
Kiedy zrobiło się trochę cieplej wyjścia z domu utrudniła nam uprząż Pavlica, w której córka musiała być 23 godziny na dobę. Do tego doszedł fakt, że mała E. nie mieściła się w typowe wózki niemowlęcę i to spowodowało jeszcze większą izolację od świata. Zaczęłam wtedy szukać sposobu na… wyjście z domu oraz ulżenie córce w dyskomforcie jaki odczuwała będąc w uprzęży. Na mojej drodze pojawiła się kilka razy informacja o masażu dziecka – ale jak zobaczyłam po raz kolejny  na ekranie swojego komputera, kliknęłam. Wczytałam się w ideę masażu. Użekł mnie od razu. Znalazłam najbliższego instruktora i zapisałam się na kurs. Poznałam tam inne mamy, dzieliłyśmy się swoim doświadczeniem i wyzwaniami. Każda sesja trawała 1,5 godziny ale tak naprawdę połowę czasu spędzałyśmy na wspólnej rozmowie – bo kurs masażu dziecka to również czas dla siebie.

Długotrwałe uczucie osamotnienia i izolacji może prowadzić do poważnych problemów, łącznie z depresją i lękami. Uczucie osamotnienia może być doświadczane na różne sposoby i z różnym natężeniem. Czasami mamy, które karmią w nocy mogą mieć poczucie izolacji oraz ”odłączenia się” od innych. Dlatego tak ważne jest abyśmy się dzieliły swoimi uczuciami, by poczucie samotności nie pojawiało sie regularnie.
Mogłabym wymieniać powody osamotnienia u mam ale tak naprawdę każda sytuacja jest inna. Każda z nas jest inna. Ważniejsze jest to co możemy zrobić aby to uczucie nie nadeszło lub jak z nim sobie poradzić jeśli już się pojawiło.
Kilka sposobów poniżej – dodaj w komentarzu swoje sposoby na ”macierzyńskie osamotnienie”
  • spróbuj wyjść z domu choćby raz każdego dnia. Rozmowa ze sąsiadem, przechodniem czy ekspedientką w sklepie może dodać sporej energii i optymizmu
  • poszukaj grup mam w swojej okolicy
  • poszukaj grup dziecięcych i tym samym poznaj inne mamy
  • jeśli chodziłaś do Szkoły Rodzenia – odnów znajomości z poznanymi mamami i zorganizuj jakieś spotkanie. Spotkaj się z nimi twarzą w twarz, nie poprzez komunikatory social media
  • weź telefon i zadzwoń do kogoś, porozmawiaj z kimś i zaproponuj spotkanie – czasami to ty musisz wyjśc z propozycją pierwsza
  • wyjdź z domu a przed wyjściem zatroszcz się o siebie – kiedy czujemy się zadbane, czujemy się znacznie lepiej same ze sobą

PODSTAWĄ jest to aby DZIELIĆ SIĘ SWOIMI UCZUCIAMI.

Będziesz zaskoczona jak wiele innych mam jest w takiej samej sytuacji – podziel się jak Ty sobie radzisz z momentami samotności i kryzysów macierzyńskich?

Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy, kliknij poniżej i udostępnij dalej – może akurat trafić do kogoś kto będzie potrzebował tych słów

Photo by www.unsplash.com