Więź i przywiązanie a masaż dziecka (+ darmowy ebook)

with Brak komentarzy

Badania wykonane przez największą rodzicielską agencję charytatywną w Wielskiej Brytanii National Childbirth Trust (NCT) wykazują, że obecnie co trzecia nowa mama doświadcza trudności z nawiązaniem więzi ze swoim potomstwem a 10% nowych mam obawia się nawet o tym rozmawiać. Wyjaśniają, że więź, która jest tworzona między dzieckiem a rodzicem jest niesamowicie istotnym procesem. Jest swego rodzaju świątynią, która kształtuje późniejsze emocjonalne i społeczne życie dziecka.  National Childbirth Trust ma nadzieję, że przeprowadzone przez nich badania pomogą rodzicom sięgnąć po pomoc, zamiast mieć poczucie winy, czuć wstyd i brak kompetencji rodzicielskich.

 

Ujawniony przez NCT problem może dotknąć Ciebie, twoją siostrę, przyjaciółkę czy też Twoją córkę. Zostanie matką jest ogromną zmianą dla kobiety. A świadomość problemu, wsparcie i wiedza co można zrobić by sobie lub najbliższym pomóc jest niesamowicie ważna. Dlatego dzisiaj wgłębimy się w to czym jest więź i jak masaż dziecka wspiera ten cudowny i magiczny fenomen jakim jest więź między dzieckiem a rodzicem.

 

 

 

”Im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym.”
M. Sunderland

 

CZYM JEST WIĘŹ?

Kiedy eksperci mówią o budowaniu więzi, odnoszą się do intensywnego przywiązania, które rozwija się między Tobą a dzieckiem. To uczucie, kiedy zalewa cię ogromna fala miłości i czułości wobec maluszka, kiedy odczuwasz ogromną potrzebę ochrony i bycia przy dziecku.
To uczucie przychodzi czasami po kilku dniach od narodzin maleństwa, czasami od razu po narodzeniu. Zdarza się również, że niektórzy potrzebują trochę więcej czasu. Dlatego tak ważne jest aby spędzać bardzo dużo czasu z maleństwem przez pierwsze dni jego życia. Wpływa to na budowanie pełnej miłości więzi od razu, co zdecydowanie wpływa na proces adaptacji w nowym otoczeniu i w rozwoju maluszka.
To nie znaczy jednak, że jeśli twój maluszek został odseparowany od ciebie ze względu na medyczne aspekty jego zdrowia, lub jeśli maluch został adoptowany, to więź nie utworzy się. Więź z dzieckiem można nawiązać w każdym czasie.

 

CO ROBIĆ ABY TĄ WIĘŹ WZMACNIAĆ?

Co sprawia, że więź i przywiązanie z dzieckiem się tworzy i buduje? Narzędzi i pomysłów na wspieranie budowania czułej i pełnej miłości i szacunku więzi jest wiele. Dla mnie bliskość, rodzicielska intuicja, szczere zainteresowanie maluszkiem, empatia, bycie z dzieckiem, obserwacja, wsłuchiwanie się w jego potrzeby, pozwolenie na odkrywanie świata w bezpieczny dla niego sposób, reagowanie na jego emocje i potrzeby, szacunek i akceptacja jego osoby tworzą ciepłą i bliską więź z dzieckiem. Nie wspominam o codziennych aktywnościach jak tulenie, zabawy, pielęgnacja, karmienie itp. Dlaczego? Ponieważ powyższe aspekty zapewnia i daje codzienny masaż dziecka. 
Masując codziennie maluszka, tworzysz rutynę, którą dzieci uwielbiają i potrzebują. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Zapewnienie dotyku – czułego dotyku jakim jest masaż dziecka, zapewnia jego bardzo istotną potrzebę. Potrzebę równie ważną jak jedzenie czy sen. Więcej o roli dotyku możesz poczytać tutaj i tutaj. W trakcie masażu jesteś z dzieckiem w 100 procentach, dlatego dajesz mu szczerą uwagę i zainteresowanie. Dzięki temu maluch czuje twoją bliskość i miłość. Masując i obserwując malca wzmacniasz swoją intuicję, rodzicielskie zdolności co wspiera ciebie jako rodzica a dziecku daje bezpieczeństwo. Widząc maluszka robiącego miny w trakcie masażu sprawia, że wyczulasz się na potrzeby dziecka. Reagując odpowiednio na nie przesyłasz pełny miłości i szacunku komunikat – kocham cię, jesteś dla mnie ważny. Czyż nie tego maluszek potrzebuje?

 

Chciałabyś nauczyć się masować swoje dziecko? Więcej informacji na temat kursu tutaj.

 

 

‘’Dzieci będą Cię pamiętać nie dzięki rzeczom materialnym, które im zapewniłeś, ale dzięki uczuciom, którymi ich obdarzyłeś’’
Richard L. Evans

 

 

 

Zainteresował cię temat budowania więzi?

Zapraszam do biblioteki po odebranie darmowego ebooka. 

Ten ebook pomoże ci zapoznać sie z tematem więzi i przywiązania z dzieckiem. Wyjaśni czym ona jest, dlaczego jest taka ważna i co możesz zrobić aby ją wzmacniać każdego dnia. Znajdziesz również informacje na temat tego, co Ty możesz zrobić, aby była ona taka jaką twoje dziecko potrzebuje. Podzielę się z Tobą tym dlaczego masaż sam w sobie buduje i wzmacnia więź z dzieckiem. Dodam kilka innych sposobów na codzienne jej wspieranie i pielęgnowanie
wykorzystując masaż. Na końcu tego ebooka znajdziesz również informacje na temat trudności i czynników, które mogą wystąpić i które mogą mięć wpływ na budowanie więzi (i jak sobie z nimi radzić w kontekście masażu).

 

 

ZAPISUJĘ SIĘ I POBIERAM DOSTĘP DO BIBLIOTEKI