Rola dotyku w masażu dziecka

with Brak komentarzy

Masaż niemowlęcia rozpoczyna się już w łonie matki a dotyk jako pierwszy rozwijający się zmysł jest niesamowicie istotny w życiu dziecka. Jaka jest rola dotyku? Dlaczego jest taki ważny? Przeczytaj  poniżej. Zapraszam!

Im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym.

                                                                                                                       M. Sunderland

W brzuchu u mamy maluszek ma idealną przestrzeń do rozwoju. Temperatura, pokarm, dotyk, kołysanie, dopieszczanie jest zaspakajane na bieżąco. Po narodzinach maluszek jest odsunięty od tego bezpiecznego otoczenia. Czuje się nieswojo, wszystko jest dla niego nowe i nie zawsze przyjemne. Bodźce atakują z każdej strony. Mocne rażące światło, głośne dźwięki, zmiany temperatur, głód, zmiany w bliskości z mamą czy tatą nie ułatwiają maluszkowi przystosowania się do świata. Przychodząc na świat dziecko ma nadal te same potrzeby a nawet i większe niż w brzuchu mamy. W dodatku, na zewnątrz musi się o nie dopominać. Bo sam niestety nie jest w stanie tych potrzeb zaspokoić. Czym jest zatem dotyk? Jaką pełni rolę w rozwoju płodu a później dziecka?

Rola dotyku w masażu dziecka

KILKA SŁÓW O ZMYŚLE DOTYKU

Zmysł dotyku jest pierwszym zmysłem, który się zaczyna rozwijać u dziecka. Następuje to już w 6-8 tygodniu ciąży. Wtedy to maluszek zaczyna mieć wrażliwość w okolicy ust i nosa, a zaraz po tym na policzkach i czole. Dopiero w okolicach 12-14 tygodnia życia płodowego jego wrażliwość na dotyk obecna jest na całym ciele. Niewrażliwość na dotyk pozostaje tylko na czubku i tyle głowy oraz plecach i jest ona związana z porodem. Po urodzeniu maluszek szczególnie odczuwa dotyk w rejonach ust, języka i opuszków palców. Dzięki tej dużej wrażliwości poznaje otaczający go świat i tworzy sobie jego wyobrażenie. Jest on podstawowym źródłem informacji o środowisku zewnętrznym. Kiedy osiagamy jego pełny rozwój? Dziecko odczuwa dotyk tak jak dorosły – dopiero około 6 roku życia. Dlatego, masaż niemowlęcy często nazywany jest masażem dziecka. Ramy czasowe masażu (do 12 miesiąca życia) to najlepszy czas na naukę tej umiejęności. Można się go nauczyć i wprowadzić w życie rodziny w każdym momencie. Potwierdzam to osobiście – nauka masażu u mojej córki zaczęła się jak miała około 9 miesięcy i trwa do dzisiaj. Nie oznacza to jednak, że masaż wykonujemy tylko do ukończenia 1 roku życia przez dziecko. Pierwsze 12 miesięcy to okres uznany jako najłatwiejszy do nauki masażu. Masaż można wprowadzić w życie waszej rodziny w każdym momencie życia dziecka.

Jeśli masz starszaka i pragniesz nauczyć się jak masoważ dziecko aby sprawiało przyjemność i dawało korzyści maluszkowi zapraszam do zakładki tutaj i kontaktu bezpośrednio ze mną tutaj. Zawsze możesz umówić się na darmową konsultację online via skype lub telefon. Chętnie podpowiem, wyjaśnię lub rozwieję Twoje wątpliwości. Kliknij tutaj i napisz do mnie w czym mogę Ci pomóc

JAKA JEST ROLA DOTYKU?

Dotyk jest najprostszą i w tym samym czasie najdoskonalszą formą komunikacji dziecka z otoczeniem. Czasami tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, ale bez niego nie moglibyśmy istnieć. Możemy nie widzieć czy nie słyszeć. Jednak przy braku czucia nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Dotyk dla takiego maluszka jest czymś niesamowicie istotnym. Zapewnia on podstawowe informacje o własnym ciele, otoczeniu oraz wzajemnych relacjach i zależnościach między dzieckiem a innymi osobami. Wpływa on na rozwój psychoruchowy oraz emocjonalny. A to dopiero początek dobrości, które niesie masaż czyli czuły dotyk.

JAKIE POTRZEBY ZASPOKAJA MASAŻ NIEMOWLĘCIA?

Kiedy masujemy nasze dziecko – nie mamy tak naprawdę możliwości patrzenia na komórkę, czy na kogoś innego. Nasza cała uwaga skierowana jest na naszą pociechę. Daje to dziecku niesamowite poczucie uwagi, przynależności, miłości i troski. Czule dotykając i uciskając ciałko maluszka przekazujemy ogromne pokłady czułości. Stymulujemy dziecko do ruchu, pobudzamy jego organy do działania oraz hormony, które odpowiadają za wzrost. Regulujemy temperaturę ciała dziecka oraz bicie serduszka. Masując komunikujemy swojemu maluszkowi, że jest kochane, bezpieczne, po prostu ważne dla nas. Czując miłość płynącą od swoich opiekunów, malec może skupić się na poznawaniu świata, czerpać przyjemność z nowego otoczenia. Można powiedzieć, że dotyk jest równie ważny jak pokarm czy sen. Czuły dotyk jakim jest masaż dziecka buduje więź i przywiązanie, które zostaje na całe życie. Więcej o korzyściach z masażu możesz poczytaj tutaj. 

Więcej na temat więzi i przywiązania możesz poczytać w artykule tutaj oraz w darmowym ebooku, który zawiera ogrom ciekawej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej a który możesz pobrać tutaj zapisując się do BIBLIOTEKI.
Ten ebook pomoże ci zapoznać sie z tematem więzi i przywiązania z dzieckiem. Wyjaśni czym ona jest, dlaczego jest taka ważna i co możesz zrobić aby ją wzmacniać każdego dnia. Znajdziesz również informacje na temat tego, co Ty możesz zrobić, aby była ona taka jaką twoje dziecko potrzebuje. Podzielę się z Tobą tym dlaczego masaż sam w sobie buduje i wzmacnia więź z dzieckiem. Dodam kilka innych sposobów na codzienne jej wspieranie i pielęgnowanie wykorzystując masaż. Na końcu tego ebooka znajdziesz również informacje na temat trudności i czynników, które mogą wystąpić i które mogą mięć wpływ na budowanie więzi (i jak sobie z nimi radzić w kontekście masażu).


CO W PRZYPADKU NIEDOBORU BODŹCÓW CZUCIOWYCH?

Niedobór stymulacji dotykowej może wpłynąć na podstawowe procesy organizmu dziecka, takie jak trawienie, oddychanie, odporność, reakcje na stres czy inteligencję emocjonalną. Brak lub niedobór stymulacji bodźców czuciowych może nie być widoczny od razu. Może on jednak mieć wpływ na funkcjonowanie dziecka w przyszłości. Może być on widoczny w relacjach z otoczeniem, jego skutecznością odbioru i wykorzystywania informacji z otoczenia.

JAK MOŻEMY WSPIERAĆ DZIECKO?

Często nasz dotyk jest pospieszny, nerwowy, niepewny lub ”niemy”. Pielęgnujemy maluszka ale myślimy o czymś innym i robimy to automatycznie – bez uczuć. Boimy się rozpieścić, przyzwyczaić do tulenia czy głaskania. Co możemy zrobić?
Przede wszystkim zwolnić i obserwować. Włączyć u siebie uważność. Więcej o uważności w masażu pisałam tutaj. Rozumię jeśli czasami nie jest to łatwe. Szczególnie jeśli mamy sporo obowiązków na głowie oraz inne pociechy, które nas ciągle potrzebują. Najprostsze czynności wymagają największego skupienia, uwagi i czasu. Czasu, którego często nie mamy. Warto jednak być uważnym, wyeliminować stres i nerwowość. Podstwowe czynności pielęgnacyjne traktować jako zabawę. Co ciekawe, może się okazać, że maluszek po takiej aktywności nie będzie potrzebował zabawek czy  zabawiania a będzie potrzebował poleżeć i zwyczajnie odpocząć. Dodatkowo, bardzo fajnym sposobem jest informowanie dziecka o tym co będziemy zaraz robić. Nie tylko okażemy tym szacunek dziecku ale pomoże nam to w nawiązaniu kontaktu wzrokowego  z maluszkiem a dziecku w poznawaniu jego własnego ciała. Dodatkowo, zachęcam do regularnego masowania oraz do wprowadzenia zabaw sensorycznych w późniejszym okresie.

MASAŻ ZACZYNA SIĘ DŁUGO WCZEŚNIEJ…

Tak naprawdę, patrząc na okres ciąży, można dostrzec, że masaż rozpoczęła już sama Matka Natura. Maluszek tak naprawdę jest masowany długo przed swoimi narodzinami. Na początku są to lekkie kołysania, potem świat łona matki otacza go mocniej i mocniej aby na końcu doświadczyć olbrzymiej stymulacji w trakcie porodu. Dlaczego nie kontynuować tej naturalnej powinności po narodzinach dziecka? O korzyściach masażu dla dziecka i osoby masującej znajdziesz tutaj.

JAK WYGLĄDA MASAŻ DZIECKA W POLSCE?

W Polsce masaż dziecka znany jest pod nazwą Masażu Shantala. Jest on znany w większych miastach ale niewiele mam decyduje się na niego ze względu na swoje obawy i jego nieznajomość. Niestety wielu polskich lekarzy odradza mamom masaż, np. w przypadku dysplazji biodra (tak było u nas). Wynika to jednak z braku wiedzy na temat masażu i lęku przed nieznanym.
Dlaczego o tym wspominam?
Piszę o tym, bo czuję wewnętrzną potrzebę aby podzielić się tym z polskimi mamami. Polskie mamy, które nie znają masażu i go nie stosuję tracą bardzo dużo. Widząc to w praktyce, nie mogłabym nie podzielić się z tym. Szczególnie dlatego, że idea masażu jest czymś podstawowym w wielu krajach. Zaskoczeniem dla mnie był stosunek poznanych hinduskich mam do masażu dziecka. Poznałam ich wiele w trakcie kilkuletniego pobytu w Wielkiej Brytanii.  W ich kulturze masaż jest czynnością codzienną, taką samą jak karmienie. Hinduskie matki masują swoje dzieci nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, a wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Jest to dla nich naturalna czynność w opiece nad dzieckiem. W USA natomiast idea czułego dotyku jest wykorzystywana jako alternatywna niemedyczna forma wspierania rozwoju dziecka. Istnieją specjalne instytuty wcześniaków gdzie masaż jest czymś naturalnym i wykorzystywanym we wspieraniu rozwoju dzieci urodzonych przedwcześnie.  Niestety w Polsce ten temat tak jakby nie istniał wśród kadry medycznej.
Wierzę, że kiedyś dzięki miejscom w sieci jak BOBASOWANY, idea masażu stanie się bardziej popularna.

A jak to dla Ciebie brzmi? Czy masaż jest dla Ciebie czymś nowym? A może jest w Twojej tradycji rodzinnej? Proszę podziel się w komentarzach poniżej


Pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kursu masażu dziecka? Zapraszam na darmową konsultację online. Możesz również po prostu do mnie napisać pytanie a ja z miłą chęcią odpowiem lub podpowiem. Przejdź do zakładki KONTAKT lub kliknij w poniższe zdjęcie.