Poznajemy wiosnę i jej kwiaty

with Brak komentarzy

Kącik wiosenny

 

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, pomimo że pisząc to za oknem pada śnieg. Już od jakiegoś czasu rozmawiamy o wiośnie, poszukujemy jej zwiastunów. ”Szukając wiosny” między innymi szczególną uwagę zwracaliśmy na rośliny a dokładniej kwiaty. I tak zaczęła się nasza mała przygoda. Zapraszam jeśli jesteście ciekawi.

 

Naszą przygodę zaczęłyśmy od poznania pór roku. Wydrukowałam drzewo w czterech wersjach. Każda odpowiadała jednej porze roku. Do tego dodałam małe karty, które pokazywały atrybuty pór roku. Na początku zaczęłyśmy od zimy i wiosny, rozmawiając co się działo z pogodą w ostatnich miesiącach, jak wyglądały drzewa, jakie ubrania nosiłyśmy. Następnie przeszłyśmy do wiosny. Przypomniałyśmy sobie nasz spacer i poszukiwania jej oznak. Przygotowałam książkę na temat wiosny, która ukazała wszystkie jej aspekty. Następnie dodałyśmy lato i jesień. Dołożyłyśmy odpowiednio mniejsze karty. Na zakończenie dodałam miesiące, aby pokazać córce jak się zmienia czas. Było to jednak dla niej za wcześnie. Wzór kalendarza liniowego – miesięcy możecie pobrać na blogu Kasi – KUKUMAG.

 

 

Nasze pierwsze wiosenne spacery skupiały się na poszukiwaniu wiosny i tak zaczęłyśmy znajdować pączki kwiatów i liści, bazie, kwiaty wiosenne oraz kaczki przylatujące spowrotem. Nie wszystko jednak udało mi się sfotografować.

 

 

 

szukamy wiosny

 

Następnie przeszłyśmy do kwiatów. Stworzyłyśmy kącik wiosenny z kilkoma kwiatami (zdjęcie na początku wpisu). Dodatkowo przy pomocy kart pomocniczych oraz kwiatów, które akurat przekwitały u nas w domu, zapoznałyśmy się z budową kwiatu. Córka mogła rozłożyć kwiat na części i odpowiednio dopasować do obrazków. Karty budowy kwiatu pobrałam tutaj.

 

 

Przygotowałam również różne rodzaje kwiatów by mogła je poznać. Służyło to również zobaczeniu tego, że kwiaty wyglądają bardzo podobnie składem. Część kwiatów zalaminowałyśmy a część przykleiłyśmy na kartkę. To była bardzo ciekawa praca dla córki. Szczególnie rozkładanie kwiatów na części.

 

Wiosna i jej kwiaty

 

Wiosna i jej kwiaty

 

Wiosna i jej kwiaty

 

Aby pokazać córce, że nie wszystkie kwiaty są jednak takie same, przygotowałam główkę kalafiora i brokułu aby pokazać jej, że one  też są kwiatami. To było świetne zaskoczenie, nie tylko dla córki.
Jak zawsze u nas nie obeszło się bez prac plastycznych. Przygotowałam kilka druków kwiatów (tulipan , krokus, żonkil) oraz pasujące do nich karty by mogła odpowiednio pomalować je farbami.

 

 

 

 

 

Wykorzystaliśmy również stemplowanie – stempel zrobiłam z ziemniaka.

 

Wiosna i jej kwiaty

Dodatkowo pojawiło się wycinanie i wyklejanie.

Wiosna i jej kwiaty

 

Wiosna i jej kwiaty

 

Wiosna i jej kwiaty

 

A na zakończenie można włączyć świetne przyrodnicze filmy lub animacje np. takie jak ta poniżej

 

 

Dla starszych dzieci trudniejsze aktywności i inspiracje znajdziecie tutaj. Jeśli Twoje dziecko lubi przyrodę i zwierzęta zapraszam do wpisu na temat PTAKÓW.

 

Projekt Rudzik – jak zaczęła się nasza przygoda z ptakami

 

Zapraszam Cię również do obserwowania mojego profilu na Pinterest – skarbnicy inspiracji!