Pora za masaż!

with Brak komentarzy

Próbujesz masażu niemowląt. Proponujesz go swojemu dziecku rano, bo właśnie masz wtedy chwile lub Twoje starsze dzieci są już w szkole / przedszkolu. A może czekasz do wieczora bo skoro masaż relaksuje i poprawia sen to będzie to najlepsza pora na niego. Próbujesz, starasz się wprowadzić masaż o różnych porach ale maluch odmawia. Myślisz – ‘to nie dla nas. On / Ona masażu nie lubi.’ Odpowiednio dopasowany czas jest czynnikiem kluczowym udanego masażu. Kiedy masować? O czym pamiętać? Na co zwrócić uwagę? O czym nie zapomnieć przy wybieraniu pory na masaż dziecka?

 

ODPOWIEDNIA PORA NA MASAŻ NIEMOWLAKA

Dzień niemowlaka skupia się wokół jedzenia, spania, dbania o czystość i krótkiej interakcji z najbliższym otoczeniem. Czasami dość ciężko znaleźć ten odpowiedni czas na masaż. Jednak jest to możliwe.
Aby rozpoznać ten czas, warto pamiętać by maluch:
 • był najedzony ale nie bezpośrednio po jedzeniu (30-40 min po posiłku będzie odpowiednim czasem)
 • był wyspany i wypoczęty
 • szukał kontaktu z wami (spogląda na was, dotyka nóżkami i rączkami)
 • był spokojny, aby jego serduszko biło równomiernie
”W naszym przypadku, sytuacja była dość skomplikowana bo malutka była w uprzęży Pavlica ze względu na dysplazję biodra. Mając świadomość jej faz dnia (spanie, jedzenie, aktywność, spanie, jedzenie, aktywność) i jej wypróżnianie zawsze w trakcie posiłku :), u nas masaż odbywał się w trakcie przebierania. Był krótki i wykonywany kilka razy dziennie.”

 

ODPOWIEDNIA PORA NA MASAŻ NIEMOWLĘCIA

Co robić gdy maluch zaczyna być aktywny i jedyne co mu w głowie to eksplorowanie, poznawanie otoczenia i raczkowanie. Próbujesz przygotować otoczenie, układasz dziecko na kocyku, a ono czmych… i już go nie ma. Twoja frustracja sięga zenitu, bo przecież dotąd zawsze leżało i się masowaliście. A teraz kabelek, skarpetka czy zabawka z boku wydają się być bardziej ekscytujące niż wasz cudowny rytuał masażu. Co robić?
Wtedy warto przeanalizować porę masażu i ją zmienić. W tym czasie wielu rodziców przesuwa masaż na czas kąpieli i masuje swoje dzieci w wannie. Maluch wtedy nie ucieka, cieszy się wspólną interakcją i możecie czerpać z niego dużo radości. Jeśli nie chcecie zmieniać pory masażu, można przygotować książeczki lub koszyczek ze skarbami i zaproponować masaż w trakcie zabawy. Nie musi on być długi. Można po prostu pomasować nóżki, stopy, ręcę lub plecki jeśli maluszek leży na brzuszku. Jeśli maluch zmienia pozycję dość często, dostosuj masaż odpowiednio.

 

W naszym przypadku tą porą okazała się pora przed drzemką lub zaraz po niej. Przed drzemką mała była w trybie wyłączania się i czasami lubiła by ją pomasować dzięki czemu cała się relaksowała. Spała wtedy dużo dużej. Były momenty kiedy odmawiała więc proponowałam masaż po drzemce. Jej spokój i skupienie na masażu było niesamowite.

 

ODPOWIEDNIA PORA NA MASAŻ STARSZAKA

Kiedy nasz starszak jest w trybie nauki chodzenia czy też już chodzi masaż może być nie lada wyzwaniem. Nie jest to jednak niemożliwe. Warto pamiętać o kilku kwestiach:
 • starszak jest zaprogramowany na ruch. Dzięki aktywności i byciu w ciągłym ruchu następuje jego rozwój. To, że nie potrafi się zatrzymać, jest czymś pięknym. Odkrywa świat. Uczy się. Buduje swoją rzeczywistość. Czerpie z dnia jak najwięcej. Zaakceptuj to, nie stresuj się jeśli co jakiś dzień nie uda wam się wymasować
 • tak jak w przypadku niemowlaka, kąpiel może być świetnym rozwiązaniem przy starszaku
 • przy dzieciach starszych, można zaproponować masaż jako przerwę od odrabiania lekcji
 • dzieci starsze lubią aby nazywać masaż – imieniem ich idola albo po prostu masażem dużego chłopca lub dużej dziewczynki. Starsze dzieci lubią się czuć ‘dużymi’ 🙂 więc warto spróbować też od tej strony

 

MASAŻ NA ZAKOŃCZENIE DNIA

Często mamy wyobrażają sobie porę masażu jako czas relaksu i spokoju przed snem. Proponują wtedy malcowi masaż zaraz po zakończeniu kąpieli. Masaż przed snem nie zawsze jest dobrą porą. Niektóre dzieci, szczególnie te dość wrażliwe, pod koniec dnia są już tak przestymulowane, że dodatkowa aktywność jest kategorycznym NIE. Nawet jeśli jest nim ich ulubiony masaż. Jeśli Twój maluch odmawia masażu pod koniec dnia – zaakceptuj go i zaproponuj za jakiś czas. Przeanalizuj jak wyglądał wasz dzień, może okazać się, że wasz dzień był tak aktywny, że lepiej wprowadzić masaż w porach dopołudniowych.

 

 

WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:

 • masaż dziecka, szczególnie starszego nie musi odbywać się od A do Z. Jeśli uda ci się wymasować tylko nogi to i tak jest świetnie. Dajesz dziecku czuły dotyk. Dotyk, którego on bardzo potrzebuje. Kilkuminutowa stymulacja również przynosi korzyści
 • masaż dziecka można wykonywać w ciągu dnia w etapach. Co to oznacza? Kiedy przebierasz malca rano możesz wymasować nóżki, przebierając w południe, możesz skupić się na brzuszku i klatce piersiowej a wieczorem pomasować twarz i plecki. W konsekwencji w ciągu dnia wymasujesz całego maluszka. Taki masaż też jest wartościowy a korzyści są takie same jak masaż wykonywany w całości. Więcej o korzyściach tutaj
 • pora może się zmienić w każdym momencie. Nasze dzieci przechodzą fazy rozwojowe. Zmieniają się ich preferencje i potrzeby. Warto o tym pamiętać i nie nastawiać się, że skoro nasz maluch lubi masaż o 17ej to zawsze tak będzie
 • maluszki rosnąc mogą odczuwać dyskomfort czy też bóle w różnych częściach ciała. Maluch ucząc się raczkować czy starszak, który uczy się chodzić może mieć obciążony kręgosłup, przez co może nie chcieć mieć masowanych plecków lub może mieć obolałe nóżki i może całkowicie odmówić masażu tych części ciałka. Dlatego warto wtedy zaproponować masaż brzuszka czy ramion.
 • maluch akurat może nie mieć ochoty na masaż dzisiaj i należy to uszanować. Warto masować maluszka regularnie, minimum 4 razy w tygodniu. Lepiej to zrobić przez 5 minut prawie każdego dnia niż przez 30 min raz w tygodniu. Jeśli dzisiaj maluch odmówi, spróbuj w takim razie jutro

Wczuj się w swojego maluszka i w swoją intuicję. Znajdź porę właściwą dla Was. Jesteś ekspertem w sprawach swojej pociechy. Daj znać w komentarzu kiedy Wy się masujecie? Co się u Was sprawdziło? Jak to było na początku a jak to jest teraz?