Olej – jaki wybrać masując dziecko?

with Brak komentarzy

Stosowanie olejów do masażu jest złożonym zagadnieniem i nadal podlega badaniom naukowym.  Rodzaj używanego oleju zależy od wielu czynników takich jak zwyczaje kulturowe, tradycje rodzinne, rodzaj skóry, dostępność na rynku czy cena.

 

Użycie olejku do masażu dziecka sprawia jednak, że masaż jest dużo łatwiejszy w wykonaniu dla masującego i bardziej relaksujący dla maluszka. Ułatwia przesuwanie się dłoni po skórze. Ruchy wtedy są płynne, nie ma oporu w wykonywaniu ucisków.
Nie musisz jednak używać olejku jeśli maluszek ma nawilżoną skórę i po której możesz spokojnie prześcignąć dłonią otwartą w tę i z powrotem. Można również masować malca swoimi balsamami czy emolientami. Zachęcam jednak do uważnego sprawdzenia składu danego produktu, ponieważ skóra bardzo szybko wchłania wszelkie substancje z produktu.

 

JAKI UŻYĆ OLEJ, JEŚLI CHCEMY GO STOSOWAĆ?

 

Jeśli jednak chcesz masować malca przy użyciu olejku, do masażu niemowlęcia zalecane są: wysokiej jakości ( najlepiej organiczne) oleje roślinne, nierafinowane, nieperfumowane i z zimnego tłoczenia.

 

Dlaczego z zimnego tłoczenia?
Oleje z zimnego tłoczenia są wytwarzane poprzez mechaniczne zgniatanie warzyw, owoców, nasion lub orzechów w niskiej temperaturze.

 

Niektóre korzystne właściwości:
 • Zawierają korzystne dla skóry składniki mineralne i witaminy (E, A, B1, B2, B6), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe(linolowy, linolenowy, arachidonowy);
 • Nie posiadają sztucznych zapachów, przez co nie maskują naturalnego zapachu niemowlęcia i rodzica ( ważny element w budowaniu więzi);
 • Są przyswajalne przez organizm dlatego nieszkodliwe gdy dostaną się do układu trawiennego;
 • Nawilżają i odżywiają skórę;
 • Działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie;
 • Chronią i regenerują naturalną powłokę skóry

 

Właściwości niekorzystne:
 • Z upływem czasu olej jełczeje z powodu utleniania. Ta reakcja wpływa na zmianę jego zapachu, dlatego zaleca się aby powąchać olej przed rozpoczęciem masażu;
 • Jego jakość i właściwości zależą od jakości użytych produktów i sposobu jego produkcji;

 

Co warto wiedzieć?
 • Olej najlepiej przetrzymywać w ciemnym opakowaniu i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
 • Należy unikać nakładania oleju na miejsca gdzie skóra jest uszkodzona lub chorobowo zmieniona – otarcia, otwarte ranki, infekcje skórne, egzema czy wypryski.

 

RODZAJE OLEJÓW

 

OLEJ SŁONECZNIKOWY – ma wiele wspaniałych właściwości: jest dobry dla skóry malca, jest bezzapachowy, nie powoduje uczuleń, szczególnie bogaty w Wit. E, natłuszcza uelastycznia, wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed wolnymi rodnikami.

 

OLEJ KOKOSOWY –odpowiednio nawilża (nie jest za tłusty), tworzy film ochronny, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową i przyspiesza gojenie ran, działa antybakteryjnie, i jak słonecznikowy nie powoduje uczuleń; polecam wybierać bezwonny olejek kokosowy, działa chłodząco i łagodząco dzięki czemu dobrze jest go używać w okresie letnim. Jeśli maluszek ma wrażliwą skórę, zaleca się go stosować z dodatkiem innego olejku jako, że może wywołać podrażnienia.

 

OLEJ MIGDAŁOWY – tłoczony na zimno, delikatny dla skóry, dobrze nawilża i natłuszcza, dobrze się wchłania, ma delikatny zapach orzechowy i bursztynowy kolor. Szczególnie polecany dla dzieci z tendencją do suchej skóry.

 

OLIWA Z OLIWEK – ma dość mocny zapach, jest koloru zielonego, bogata w składniki mineralne; działa rozgrzewająco (polecam używać w okresie jesienno-zimowym).

 

OLEJ Z PESTEK MORELI – lekko żółtawy w kolorze, ma delikatny migdałowy zapach, jest delikatny i łatwo się wchłania

 

OLEJ KONOPNY – często używany u alergików, jest on jednak dość tłusty i ma zielony odcień, co sprawia, że brudzi ubrania.

 

OLEJ SEZAMOWY –  ma orzechowy zapach i działa rozgrzewająco

 

 

GDZIE KUPIĆ OLEJKI?

Naturalne oleje zakupić można w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich oraz w internetowych sklepach ze zdrową żywnością. W kwestii kupna olejku w Internecie, zachęcam do zakupu u sprawdzonych sprzedawców, jako, że często oleje często rozlewane są w warunkach domowych i nie znany jest ich prawdziwy skład czy czystość.

 

CO NALEŻY ZROBIĆ Z OLEJEM PRZED ROZPOCZĘCIEM MASAŻU?

 

Kilka dni przed (1-2 dni) użyciem oleju należy zrobić test. Na małej powierzchni skóry dziecka – najlepiej na zgięciu łokcia od strony wewnętrznej, należy nanieść niewielką ilość oleju. Odczekać 24 godziny i zobaczyć czy coś się nie dzieje na skórze. Po kolejnych 24 godzinach czynność powtórzyć i jeśli nie widać żadnych zmian skórnych, może użyć olejku.

 

KTÓRE CZĘŚCI CIAŁA DZIECKA NIE MASUJEMY OLEJEM?

 

Nie masujemy twarzy. Najlepiej jest wytrzeć ręce z pozostałości olejku do ręcznika czy tetrówki i masować twarz dziecka bez olejku. Jeśli użyjemy olejek, może on wejść w kontakt z oczami i buzią. Może to spowodować łzawienie czy pieczenie. Malec może wtedy również kojarzyć masaż z czymś nieprzyjemnym i czując zapach oleju może odmawiać masażu płacząc.

 

KILKA SŁÓW O OLEJACH MINERALNYCH, SYNTETYCZNYCH I ETERYCZNYCH

 

Oleje mineralne i syntetyczne
Oleje mineralne są wytwarzane z surowców przetwarzania ropy naftowej. Olejki syntetyczne natomiast są produkowane sztucznie w laboratorium.

 

Do właściwości niekorzystnych zaliczamy:
 • Pozostawiają na skórze śliski film, co może utrudniać podnoszenie lub trzymanie niemowlęcia.
 • Nadmierne natłuszczenie może utrudniać ubieranie niemowlęcia po masażu.
 • Do większość mineralnych i syntetycznych olejów jest dodawany syntetyczny zapach, co może powodować nadmierną wrażliwość lub uczulenie.
 • Oleje mineralne i syntetyczne nie posiadają żadnych wartości odżywczych dla skóry.
Olejki eteryczne (zapachowe)
Odradzam stosowania olejków eterycznych w masażu niemowląt. Zakrywają one prawdziwy zapach rodzica przez co maluszek może nie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dodatkowo, bardzo stymulują – maluszek ma mocno wyostrzone zmysły, dzięki czemu odbiera wszelkie bodźce jeszcze bardziej. Maluszek może być mocno przebodźcowany szczególnie kiedy w trakcie masażu śpiewamy, w oddali słychać dodatkowe głosy, świeci ostre światło. Jeśli dodamy do tego dodatkowe zapachy, dziecko nie będzie w stanie poradzić sobie z nimi wszystkimi. Olejki eteryczne można stosować przy masażu starszaka, dzięki czemu można dodatkowo wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucie dziecka.

 

 

A jakie są Twoje doświadczenia z olejami do masażu? A może nie używasz żadnych?

Podziel się w komentarzu jak to jest u Ciebie…