Oksytocyna – hormon miłości i przywiązania

with Brak komentarzy

Przywiązanie i więź z dzieckiem to w dużej mierze chemiczny proces. Głównym pierwiastkiem, który jest potrzebny w tym procesie jest oksytocyna – nazywana przez wiele osób hormonem miłości.

 

 

 

 

Dzieci całkowicie są zależne od swoich rodziców. Nie potrafią zapewnić sobie jedzenia, schronienia, ciepła i komfortu czy też miłości. Wszystkie te potrzeby muszą być zapewniane przez rodzica czy opiekuna. Jakże ważne właśnie jest aby maluszek doświadczał tej miłości, otrzymywał ją jak najczęściej. Dziecko jest bezbronne i bardzo zależne od swojego rodzica czy opiekuna – jednak – cudowne jest to, że pomimo jego niezdolności do zaspokajania swoim potrzeb samemu ma coś niesamowitego, jest uzbrojona w wielką moc – nie da się go nie kochać.

 

CZYM JEST OKSYTOCYNA?

Oksytocyna jest hormonem produkowanym w przysadce i uwalnianym, kiedy doświadczamy przyjemnych interakcji z innymi osobami. Im bliżej znajdujemy się danej osoby, tym więcej jest jej produkowanej. Jest to kontakt ze swoim partnerem ale przede wszystkim w relacjach rodzica czy opiekuna a jego dziecka. Matka i dziecko są wręcz przepełnione tym hormonem. To dzięki niemu przy jego wysokim poziomie kobieta zaczyna mieć skórcze porodowe i jest w stanie urodzić swoje potomstwo. Czyż to nie jest niesamowite? A już po samym porodzie to dzięki oksytocynie mam i jej dziecko zawiązują silną więź.
Zdarza się, że po porodzie matka i dziecko nie od razu zawiązują więź. Nie zawsze jest to prosty i oczywisty proces. Czasami stan zdrowia maluszka i jego pobyt na oddziale zdrowotnym to utrudnia. Warto wtedy pamiętać, że poziom oksytocyny rośnie po porodzie i jej wzrost trwa nawet ponad 2 miesiące. Dlatego rozumiejąc działanie tego hormonu można sobie pomóc wiele razy w budowaniu więzi i przywiązania z dzieckiem. Czasami ten proces rozwija się z czasem i potrzebuje dodatkowego wsparcia. Oksytocyna może tutaj pomóc.
Oksytocyna prócz tego, że jest hormonem miłości czy porodu, jest również hormonem relaksacyjnym. Jeśli znamy sposoby na zwiększenie jej produkcji, możemy to wykorzystać w przypadku, kiedy nasz maluszek jest zdenerwowany, kiedy  płacze a my nie potrafimy ulżyć w jego dyskomforcie. Kiedy poziom oksytocyny jest wysoki u mamy, czuje ona silną więź z dzieckiem. Odczuwają to również inni wokół nich. Mamusie są wtedy bardziej tolerancyjne, cierpliwe i kochające. Dzięki temu hormonowi maluszek jest w stanie odczuwać miłość, troskę i ma poczucie bezpieczeństwa. Uczucia te pozostają w dziecku na dłużej.
Wspaniałe jest to, że duży poziom oksytocyny u dziecka w okresie niemowlęctwa, nie jest dla niego obojętny. Badania wskazują, że takie dziecko jako dorosły lepiej radzi sobie ze stresem w swoim życiu. Niesamowite.

 

WPŁYW OKSYTOCYNY NA TATUSIÓW

Oksytocyna cudownie wpływa również na tatusiów. Tatusiowie, którzy mają dużo kontaktu ze swoją partnerką, doświadczają wzrost tego hormonu przy końcu ciąży. Po porodzie im więcej tatuś spędza czasu z maleństwem tym więcej jest produkowane oksytocyny u niego. Duży wzrost oksytocyny wpływa na więź tatusia z dzieckiem ale również pogłębia więź z partnerką. Kiedy przeczytałam o tym zjawisku zrozumiałam jak ważny jest ten hormon i jak łatwo można sobie pomóc w tak wymagającym okresie jakim jest poród i narodziny maleństwa.

 

JAK ZATEM ZWIĘKSZYĆ POZIOM OKSYTOCYNY?

Zastanawiacie się zatem co robić aby pobudzić wydzielanie tego hormonu? Jak wspomniałam wcześniej ważny jest kontakt fizyczny. Im bliżej jesteście siebie tym oksytocyny będzie więcej produkowane. Dlatego tak ważny jest obecny nacisk na kontakt skóra do skóry, szczególnie po porodzie oraz w pierwszych tygodniach życia dziecka. Prosty dotyk, przytulanie, głaskanie ma cudowne korzyści dla rozwoju maluszka. Więcej o korzyściach dotyku i jego magii możesz poczytać tutajtutaj.
Cudownym sposobem jest również masaż dziecka. Czas spędzony razem, wspólne patrzenie na siebie, ta bezsłowna komunikacja przepływająca przez dłonie oraz ucisk działa bardzo stymulująco na oksytocynę. Masując maluszka nie tylko stymulujemy jego receptory pod skórą, ale wysyłany sygnały i informacje niewerbalnie o naszej miłości: przez zapach, kontakt wzrokowi, mimikę twarzy. Nucąc czy śpiewając dziecko również odczuwa emocje, które chcemy mu przekazać.  Więcej o masażu dziecka możesz poczytać tutaj a o samym kursie tutaj.
Innym sposobem jest karmienie piersią. Oboje mama i dziecko w czasie karmienia pobudzają wydzielanie oksytocyny. Dziecko dodatkowo dostaje dodatkową dawkę tego hormonu wraz z pokarmem mamy. Karmienie jest cudownym czasem nas kupienie się na siebie nawzajem i sprawienie, że hormon miłości popłynie. Mamusie często czują się śpiące w czasie i po karmieniu. Czują wteedy zwiększoną bliskość i czułość do dziecka. A maluszki często są spokojne i skupione przy karmieniu. To wszystko oznaka, że oksytocyna płynie i działa.
Zwiększenie poziomu oksytocyny wspiera również spanie wraz z dzieckiem w łóżku. Bliskość z dzieckiem szczególnie w nocy pomaga w utrzmaniu oksytocyny także u dziecka. Dzięki temu maluszki śpią lepiej. U mamy znowu sprawia, że więź z malcem zaciśnia się jeszcze bardziej.
Chustonoszenie również wspiera pobudzenie wydzielania hormonu miłości. Bycie blisko, odczuwanie własnego ciepła czy bicia serca, wyczuwanie oddechu, dźwięk mowy czy nawet zapach uwalniają oksytocynę. Obniża ona poziom stresu i wspiera budowanie więzi. Chustonosić mogą również tatusiowie.
Dodatkowo możesz ćwiczyć. Aktywność fizyczna pobudza poziom endorfin ale również oksytocyny.
Warto również medytować. Medytacja zmniejsza ciśnienie krwi i odblokowuje umysł, obniża mocno poziom stresu dzięki czemu poziom oksytocyny może się zwiększyć.

 

 

 

Zainteresował cię temat budowania więzi?

Zapraszam do biblioteki po odebranie darmowego ebooka. 

Ten ebook pomoże ci zapoznać sie z tematem więzi i przywiązania z dzieckiem. Wyjaśni czym ona jest, dlaczego jest taka ważna i co możesz zrobić aby ją wzmacniać każdego dnia. Znajdziesz również informacje na temat tego, co Ty możesz zrobić, aby była ona taka jaką twoje dziecko potrzebuje. Podzielę się z Tobą tym dlaczego masaż sam w sobie buduje i wzmacnia więź z dzieckiem. Dodam kilka innych sposobów na codzienne jej wspieranie i pielęgnowanie wykorzystując masaż. Na końcu tego ebooka znajdziesz również informacje na temat trudności i czynników, które mogą wystąpić i które mogą mięć wpływ na budowanie więzi (i jak sobie z nimi radzić w kontekście masażu).

 

 

ZAPISUJĘ SIĘ I POBIERAM DOSTĘP DO BIBLIOTEKI