Nasze prace adwentowe – część druga

with Brak komentarzy

Zapraszam do części drugiej naszych tegorocznych prac adwentowych, zimowych i świątecznych. Prace te obejmują działania artystyczne, plastyczne ale również aktywności w kuchni. Prace w kuchni cudownie budują pewność siebie dziecka, satysfakcję i rozwijają motorykę małą. Jeśli nie widziałaś części pierwszej zapraszam tutaj.

 

Sporo czasu spędziliśmy w kuchni. Jedną z nich było tradycyjnie pieczenie pierniczków a wcześniej przygotowywanie domowej przyprawy do piernika. Ze względu na alergie córki było to nie lada wyzwaniem. Udowodniliśmy sobie, że każdy przepis można przełożyć na ”nasz”. Dla malucha największą jednak frajdą było wycinanie pierniczków foremkami oraz próbowanie nowych smaków. Córka wyrabiając ciasto, wałkując, wycinając kształty czy też smarując pierniczki pędzelkiem z białkiem wzmacniała również mięśnie dłoni i ramion. Było to dla niej bardzo fascynujące i satysfakcjonujące widząc wychodzące spod foremek piękne kształty choinek, gwiazdek, aniołków czy bałwanków. Lukrowanie nastepnego dnia było słodkie i sensorycznie doznaniowe. Klejące się łapki i lukier znajdujący się praktycznie wszędzie, nawet we włosach, był dość nietypowym dla niej doświadczeniem.

 

 

 

 

Ozdoby ze suszonych plastrów pomarańczy stały się hitem tego sezonu. A ich przygotowanie zabrało nam trochę czasu. Efekt jednak był pachnący i imponujący. Plastry można suszyć w piekarniku, maszynce do szuszenia grzybów lub zwyczajnie na kaloryferze. Takie działania cudownie napełniają dom zapachem cytrusów. Nasze plastry zostały przekształcone w ozdoby choinkowe, natomiast można je wykorzystać również jako ozdoby na stół, świeczniki, czy też  elementy dekoracyjne wigilijnego stołu.

 

 

 

Własnoręcznie wykonane kartki na Boże Narodzenie to wielka frajda i satysfakcja dla maluchów. Można tworzyć do woli, wymyślać, wykazać się kreatywnością. Handmadowe kartki na pewno będą wspaniałym podarunkiem dla najbliższych. Kartki świąteczne stały się naszym corocznym zwyczajem. W tym roku mając gotowe ryzy papierów, dokupione ozdoby do kartek oraz wszelkiego rodzaju drobne narzędzia: typu klej, wycinarki, stempelki i naklejki, kartki wychodziły spod naszych rąk jak na produkcji ciesząc nasze twarze i serca.

 

 

 

Cudowną atrakcją dla maluchów tych starszych i tych młodszych jest wykonywanie ozdób choinkowych z masy porcelanowej. Przepis na ta masę znalazłam na blogu Moje Dzieci Kreatywnie.

 

 

Z tej delikatnej i białej masy można przygotować piękne dekoracje, świeczniki, zawieszki na choinkę lub inne ozdoby. Jej atutem jest to, że wysycha w ciągu doby i jest piękna. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej i uzdolnień plastycznych. Super rozwiązaniem jest to, że można ją barwić, dodać brokatu w różnych odcieniach, suszonych kwiatów lub innych dodatków, lub zwyczajnie pomalować. Niestety nie udało nam się wykonać tych ozdób. Widziałam jednak gotowe ozdoby, są cudowne.

 

Te powyższe twory posłużyły nam do przygotowania małych prezentów na Święta dla najbliższych. Dokupiłam cylafon, wstążki i kokardy. Nawet maluch może mieć przyjemność z pakowania prezentów. Już nie wspominając o podarowaniu ich najbliższym. Więcej na temat prezentów i obdarowywania znajdziesz tutaj.

 

 

Jak taka Świąteczna inicjatywa się Wam podobała? Czy Was zainspirowała? A może robicie podobne wspaniałości?

Dajcie znać w komenatrzu jak to wygląda u Was?

 

Zapraszam Cię również do obserwowania mojego profilu na Pinterest – skarbnicy inspiracji!