Ważny mit na temat masażu dziecka

with Brak komentarzy

Po wielu rozmowach na grupach rodzicielskich gdzie masaż dziecka jest znany i często stosowany zauważyłam, że wiele mam ma wyrobiony pogląd na jego temat, jego działania, skuteczność. Niektóre z mam mają wiele oczekiwań. Przemyśleń. Niestety niektóre nie do końca są słuszne. Cieszę się na takie rozmowy z mamami, bo widzę, że jest nadzieja, że masaż pewnego dnia będzie podstawowym punktem programu Szkoł Rodzenia w Polsce. Ba! – tematem, który położne będą proponować mamom. Czuję dużą potrzebę obalenia jednak pewnych mitów. 

Stąd powstaje seria artykułów – ”Mity na temat masażu dziecka”. Dzisiaj zapraszam  Cię do pierwszego artykułu z  tej serii. Dzisiaj zrzucam bombę prawdy na temat SNU a konkretniej tego czy masaż uśpi Twojego maluszka.

 

Będąc na pewnej grupie mam zauważyłam jak wiele mam postrzega masaż jako narzędzie do usypiania dziecka. Myślą, że kiedy wymasują maluszka to uśnie on lub ona zaraz po masażu a nawet w trakcie.

 

Mity na temat masażu dziecka - sen
Ważne jest dla mnie aby informacje, które przekazuję Wam na temat masażu były szczere i uczciwe. Nie ma badania, które potwierdziłoby, że masaż uśpi Twojego maluszka. Były robione badania na starszakach, które pokazały, że masaż pomaga w modelowaniu wzorców snu oraz polepszeniu jego jakości, jednak masaż niemowląt lub noworodka jest czymś innym.
 
Ważne jest aby pamiętać, że sen małych dzieci jest stworzony by był lekki. Maluszki muszą wybudzać się regularnie po jedzenie. Cykl snu noworodka czy niemowlaka jest zupełnie inny niż nasz. Służy on jego bezpieczeństwu i poprawnemu rozwojowi. Dodatkowo, maluszki potrzebują czasu aby dostosować się do pór dnia i nocy, pory jasnej i ciemnej. Wyjątkiem stanowią dzieci, które przesypiają całe noce (życzę każdemu rodzicowi takiego wyjątku). Większość dzieci jednak potrzebuje tego czasu aby nauczyć się ponownego zasypiania po przebudzeniu. Oraz dodatkowo warto i trzeba pamiętać, że dzieci są różne. Tak samo jak my, mają różne cykle snu, godziny i jakość snu.
 
Masaż dziecka cudownie wpływa na ciało dziecka. Z całym sercem mogę podpisać się pod tym, że masaż dziecka pobudza wydzielanie hormonów, które pobudzają ciało do relaksu, polepszają trawienie i dzięki temu mogą mieć odbicie w śnie, odpoczynku i relaksacji. Badania pokazują, że dzięki masażowi dzieci mogą płakać mniej i spać dłużej. Zresztą możesz zapytać sama siebie jak się czujesz po masażu? Zapewne cudownie zrelaksowana i gotowa na drzemkę – jeśli jej nie zaznałaś w trakcie masażu 🙂 co u mnie zdarza się bardzo często.
 
JEDNAK. Masaż dziecka nie jest magiczną różdżką, po dotknięciu której maluszek będzie spał. Ale zamiast tego zagwarantuję Ci, że wzmocni to cudowną więź z Twoim dzieckiem i zakomunikuje jak bardzo go lub ją kochasz. Dziecko poczuje twoją miłość i czułość. Masaż da Ci możliwość odpowiedzenia na potrzeby dziecka co pozwoli mu poczuć się bezpieczne – zaspokojone – ważne – przynależne.
 
Dla mnie masaż to nie tylko te wszystkie piękne fizjologiczne korzyści płynące z czułego dotyku. Ważniejsze jest to jak nasza więź się buduje i kształtuje oraz wzmacnia niż to czy zaoszczędzimy kilka godzin snu w ciągu tygodnia.

 

 

Po co zatem masować dziecko?

 

Aby uczyć go miłości!

 

Rola masażu w budowaniu więzi