Masaż dziecka adoptowanego

with Brak komentarzy

O budowaniu więzi rodzica ze swoim dzieckiem pisze się bardzo dużo. Czytamy, że warto o nią dbać już od samego początku ciąży. Że to proces, który rozpoczyna się już w brzuchu mamy, następnie w trakcie porodu, by rozkwitnąć w pierwszych dniach i miesiącach życia dziecka. Kiedy pomyślimy o rodzicach adopcyjnych, budowanie przywiązania i więzi może wydać się niemożliwe lub prawie niemożliwe. Brak ciąży, porodu, czy wspólnego pierwszego okresu razem po narodzinach… A jak jest naprawdę?


Badacze (David Brodinsky, Leslie Singer, Mary Stein, Douglas Ramsey) odkryli, że tak naprawdę, nie ma to większego znaczenia. Jeśli adopcyjni lub zastępczy rodzice stworzą ciepłą, kochającą atmosferę, stale będą odpowiadać na potrzeby dziecka to powstanie zaufanie a na jego podstawie z biegiem czasu przywiązanie.


O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ W KONTEKŚCIE DOTYKU DZIECKA ADOPTOWANEGO?

 

🔸 Dzieci wychodząc z domu zastępczego czy sierocińca mogą nie chcieć być dotykane, mogą dotyk odrzucać, dotyk może być dla nich bardzo trudny

🔸 Dzieci adoptowane mogą mieć zaburzenia związane z przywiązaniem, okresy, kiedy będzie im niezmiernie ciężko się odnaleźć w nowym otoczeniu oraz momenty, kiedy ich potrzeby będą eksponowane nad wyraz.

🔸 Dziecko doświadcza olbrzymiego stresu związanego z utratą rodziców biologicznych oraz z dostosowaniem się do nowego miejsca oraz rodziców adopcyjnych, nowej rutyny, zapachów czy dźwięków. Może się zdarzyć, że dzieci mogą mieć etapy regresji, odrzucenia wcześniej akceptowanego dotyku a nawet przedłużających się momentów wielkiego płaczu.

🔸Jeśli maluszek nie płacze lub nie okazuje swoim potrzeb – nie jest to dobrym sygnałem. Często dzieci nie będą płakać lub marudzić do momentu…, kiedy poczują się bezpieczne. Dlatego nie każdy płacz jest sygnałem do niepokoju. Warto obserwować dziecko – podążać za nim – akceptować. Płacz może okazać się wielkim krokiem w przód w budowaniu więzi a tym samym RODZINY.

 

Warto wtedy pamiętać:
🔸 by nie zalewać falą miłości. To dziecko będzie wyznacznikiem i obserwując je i to na co nam pozwoli będzie sygnałem, że się jest na dobrej drodze w budowaniu przywiązania

🔸 by doceniać każdy uśmiech oraz wszelkie osiągnięcia rozwojowe dziecka. Jest to sygnał informujący, że budowanie więzi idzie w dobrym kierunku.

🔸 że budowanie więzi może zająć trochę czasu. Dni, tygodnie, miesiące a nawet rok. Budowanie rodziny w tym czasie jest ważniejsze niż to, ile czasu nam to zajmie.

🔸 że z biegiem czasu u dzieci adopcyjnych będą pojawiać się momenty kiedy emocje związane z ich sytuacją adopcyjną będą powodować duży gniew. Dzieci w ten sposób okazują żałobę i radzą sobie z nią. Pozwolenie dziecku na ich ekspresję, akceptowanie ich, bycie przy dziecku i okazywanie mu miłości jest najlepsze co możesz zrobić dla swojego dziecka.

W CZYM MOŻE POMÓC MASAŻ?

Jest sporo narzędzi wspomagających budowanie więzi. Wiele sytuacji, kiedy można tą więź wzmacniać. Masaż jest jednym z narzędzi i głęboko uważam, że jest czymś niesamowitym.

 

Masaż może pomóc:

 

DZIECKU


🔸 w nauce dotyku


🔸 w radzeniu sobie z uczuciami utraty


🔸 w nauce okazywania emocji i ich komunikowania


🔸 w nauce samoregulacji, wyciszeniu, relaksie


🔸 w otrzymaniu odpowiedniej stymulacji, którą bardzo potrzebują do rozwoju w tempie dostosowanym do możliwości dziecka


🔸 w nauce komunikacji z nowymi rodzicami


🔸 w nauce miłości

 

RODZICOM


🔸 w poznaniu maluszka poprzez ciągłą obserwację w czasie masażu, dostrzeganie sygnałów i reagowanie na nie


🔸 w okazaniu uczuć w odpowiedni dla dziecka sposób oraz w odpowiednim dla niego natężeniu


🔸 w budowaniu zaufania i szacunku wobec dziecka


🔸 w nauce dotyku dziecka po utracie rodziców biologicznych


🔸 w nabieraniu kompetencji macierzyńskich, szczególnie jeśli to jest pierwsze dziecko

 


DLACZEGO PŁACZ JEST TAKI WAŻNY U DZIECKA ADOPTOWANEGO?

Płacz u dzieci, szczególnie adopcyjnych jest bardzo ważny. Jest wręcz pożądany. Jeśli go brakuje to wcale nie oznacza to, że dziecko jest szczęśliwe. Często oznaczać to może, że maluch jest wycofany. Nie czuje się bezpiecznie i zamknął swoje uczucia w środku. Trzymanie uczuć w środku może mieć nieprzyjemne skutki, w zdrowiu, ale również w stanie psychicznym. Może mieć dość duże odbicie w późniejszym życiu dorosłym, komunikacji i w budowaniu relacji z innymi ludźmi.

Dzieci adopcyjne odczuwają olbrzymią stratę. W końcu utracili rodziców biologicznych. Rodzice adopcyjni nie zajmą ich miejsca tak po prostu. Uczucie to zostanie, nawet u noworodka czy niemowlaka. A na pewno u starszaka. Będą miały w sobie te uczucia. Nawet jeśli nie będą wiedziały, dlaczego one tam są – będą je czuły.

Płacz pomaga im przejść przez ten trudny dla nich czas. Pomaga im uporać się z ich stratą. Kiedy maluszek uwidacznia te emocje, pozwólmy mu płakać. Pozwólmy mu wyrazić swoją żałobę, smutek i ból. Słuchajmy go, bądźmy przy nim, pomóżmy mu wyrazić to co czuje a czego nie rozumie. Pozwólmy i zaakceptujmy dziecko z takim bagażem, jakie niesie ze sobą.

Jeśli maluch zaakceptował dotyk, nauczył się go i pozwala ci się masować lub po prostu w czasie otrzymania dotyku zaczyna płakać – nie obawiaj się. Obserwuj. Może to być właśnie oznaka żałoby i uwolnienia emocji. Jest to cudowne! To oznacza również coś dla ciebie rodzicu! Twój maluch czuje się na tyle bezpiecznie z tobą, że pokazuje Ci swoje wnętrze. Odbierz to jako dar, jako prezent od niego. Pielęgnuj to. Bo jesteś na cudownej drodze do zbudowania wspaniałej więzi.

O CZYM PAMIĘTAĆ PRZY MASAŻU DZIECKA ADOPTOWANEGO?

Masaż dziecka, które zostało adoptowane jest bardzo potrzebny. Jest również bardzo trudny. Ale nie niemożliwy. Oczywiście nie można uogólniać, bo każdy maluch jest inny. Jednak, pewne jest to, że potrzebują one dużo bardziej dotyku niż dzieci, które nie były adoptowane.

Bardzo ważnymi aspektami, o których należy pamiętać jest to:


🔸 aby rozpocząć masaż BARDZO WOLNO. Najlepiej zacząć od trzymania stóp dziecka w swoich dłoniach. Bez masowania. Przytrzymaj dłonie dłużej i jak widzisz, że radzi sobie z dotykiem i go wstępnie zaakceptowało, warto wtedy spróbować technik masażu.


🔸 by pozostawić ubranka na dziecku na początku nauki dotyku. Zmniejszy to intensywność doznania dotykowego, pozwali malcowi odczuć go, ale będzie on na tyle subtelny, że łatwiej będzie go doświadczyć i nauczyć się.


🔸 aby pamiętać o tym, że dziecko jest w trakcie żałoby. Aby akceptować te uczucia i oferować czuły i pełny miłości dotyk. Jeśli czujemy, że między nami jest więcej zaufania – warto wtedy zaoferować masaż częściej, dłużej, a nawet bez ubranka.


🔸 aby dozować doznania sensoryczne w czasie masażu. Warto pamiętać, by w trakcie masażu wyłączyć muzykę czy telewizor. Jeśli chcemy śpiewać zacznijmy od nucenia. Masujmy w zaciemnionym miejscu, ciepłym i wyciszonym.


🔸 aby pomimo spięcia ciała dziecka przy dotyku, nadal oferować czuły dotyk. Aby się nie poddawać i wierzyć, że moment otwarcia się na ciebie nastąpi.


🔸 aby pozwolić dziecku płakać (jeśli dotyk wywoła w nim takie emocje). Dzięki temu poczuje się zrozumiany, akceptowany. Pozwoli nam to na zbudowanie zaufania i więzi.

Kurs masażu dziecka - online

Ucząc się siebie, dotyku i proponując masaż pamiętajmy o tej ważnej kwestii jaką jest uwalnianie emocji u dziecka. Masaż jest swego rodzajem zaworem, który pozwoli malcowi się otworzyć i uwolnić to co się w nim nagromadziło. Ta żałoba czy smutek i ból mogą w dziecku siedzieć dość długo. I dopiero po pewnym czasie może nastąpić ich uwolnienie. Nie poddawajmy się, jeśli czujemy, że robimy krok w tył. Akceptujmy i dostosujmy się do procesu przez jaki przechodzimy. Nie traktujmy osobiście tego, jeśli maluch jest zdystansowany. Jeśli poczujemy opór ze strony dziecka, spróbujmy zaakceptować jego uczucia i znajdźmy sposób na kontynuowanie czułego dotyku jakim jest masaż.

Pamiętajmy jednak – jeśli maluszek dość mocno reaguje odmową na masaż, nie akcentuje dotyku, może to być sygnał, że zmaga się z dość poważnymi zaburzeniami przywiązania. Warto wtedy zwrócić na to uwagę, skierować się po pomoc specjalisty i przede wszystkim nie zmuszać do masażu. Masaż jest cudownym narzędziem, ale warto z niego korzystać w odpowiedni sposób. Cudownego masowania!

Jeśli temat Cię zainteresował, koniecznie zajrzyj do poniższego artykułu

Jak wsłuchać się w płaczące dziecko?

.