Jak masaż dziecka wspiera integrację sensoryczną dziecka?

with Brak komentarzy

Coraz częściej słyszymy o różnych trudnościach, które pojawiają się u dzieci  w ich pierwszych miesiącach życia i które mają wpływ na jego dalszy rozwój systemów sensorycznych, integracji sensorycznej czy samoregulacji. Jako, że uczę masażu dziecka chciałam dzisiaj popatrzeć na masaż dziecka jako na narzędzie wspierające sensorykę u maluszków i starszaków.


Możemy mieć wpływ na sensorykę dziecka, na jego rozwój. Możemy pomóc. Robiąc to codziennie. I często nieświadomie to robimy. Robimy to słuchając naszej intuicji. Noszą, tuląc, kołysząc. Dotykając i pieszcząc. Pielęgnujemy dziecko z uważnością, delikatnie je odkładamy. To wszystko wspiera rozwój maluszka.

Cudowną umiejętnością, naturalną, zapoczątkowaną już w czasie ciąży – jest masaż dziecka. Tak! Masujemy nasze dzieci już kiedy są w naszych brzuchach. Chodząc kołyszemy, głaszcząc swój brzuch, masujemy też nasze dziecko. Robimy to intuicyjnie. Z serca. Nie zastanawiamy się. I to jest piękne. Bo dotyk jest niesamowicie ważny. Dlaczego? Poczytasz o tym tutaj. Co ważne i piękne jest to, że możemy to dodatkowo robić codziennie, w odpowiedni sposób stymulować aby nie tylko wesprzeć rozwój dziecka ale i jego stan emocjonalny.

Jak więc masaż wspiera integrację sensoryczną dziecka i jego zmysły?

– Zmysł dotyku niemowlaka jest najbardziej rozwiniętym ze zmysłów. Odgrywa również bardzo ważną rolę w tworzeniu więzi i przywiązania. Dzięki temu maluszek czuje się bezpieczny i kochany. Masaż pomaga w obniżeniu nadwrażliwości dotykowej, które czasami występuje u niektórych dzieci.
– Kiedy masujemy maluszka, odległość naszej twarzy od twarzy dziecka jest optymalna i wspierająca dla jego zmysłu wzroku. Idealna odległość to 18 – 30 cm – to odległość , która pozwalana dziecku widzieć w najlepszej dla niego i jego aktualnego rozwoju ostrości.  Dodatkowo, noworodki i niemowlaki preferują widzieć twarze niż obiekty. Dzięki temu masaż to również doskonały czas na wspieranie kontaktu wzrokowego, niewerbalnej komunikacji pomiędzy rodzicem / opiekunem a maluszkiem.
– W czasie masażu zawsze zachęcam rodziców aby śpiewali piosenki, nucili czy też mówili delikatnym głosem do dziecka. Malutkie dzieci mają cudowną zdolność wyłapywania rytmu, dzięki czemu łatwiej je wyciszyć w ten sposób. Dodatkowo, głos rodzica to dźwięk, który jest maluszkowi znany od czasu kiedy był w brzuchu mamy. To dźwięk, który daje poczucie bezpieczeństwa, miłości, przekazuje bardzo dużo informacji o świecie i emocjach.
– W czasie masażu zachęcam do używania bezzapachowych olejów jadalnych. Pozwala to dziecku czuć naturalny zapach rodziców. Pomaga to w budowaniu więzi i dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa i pewności. Używając zapachowych olejków czy kremów, możemy zamaskować naturalny zapach rodzica czy opiekuna i tym samym wprowadzić strach u maluszka oraz przestymulować go. Dziecko ma bardzo wyostrzony zmysł powonienia i często zbyt duża dawka i siła zapachów może spowodować dość duże poburzenie i przesilenie u takiego maluszka.
– Masaż pomaga w samoregulacji. Obniża poziom hormonu stresu (kortyzol) i podwyższa poziom hormonów relaksacyjnych (oksytocyny, serotoniny, dopaminy). Po masażu dzieci są zrelaksowane, wyciszone. Często też lepiej śpią i są mniej drażliwe.


„Dziwne, że zmysł dotyku, nieskończenie mniej ceniony przez ludzi niż wzrok, w krytycznych chwilach tworzy główną, jeśli nie jedyną więź między nami a rzeczywistością.”

Władimir Nabokow

Dlatego zwracajmy uwagę na to jak spędzamy czas z dzieckiem. Jak przygotowane mamy środowisko. Czy ono pomaga delikatnemu układowi nerwowemu naszego maluszka? Bądźmy blisko, wspierajmy potrzeby dziecka. Masujmy. Masujmy od urodzenia. 


Czuję całym sercem, że jeśli każdy rodzic znałby masaż dziecka i stosował go od pierwszy dni życia maluszka, mogłoby to zapobiec wielu terapiom wspomagającym i interwencji kiedy dziecko jest już większe. Bo każdy maluch potrzebuje dotyku.

Prócz masażu można również wspierać sensorykę dziecka poprzez zabawy sensoryczne.

Zabawy sensoryczne, wprowadzane i proponowane dzieciom już od pierwszych dni i kontynuowane przez kolejne lata – dodatkowo wspomogą dziecko i jego rozwój sensoryczny. Możesz zerknąć na mój artykuł – zebrałam  15 zestawów naszych zabaw i aktywności sensorycznych, które mogą posłużyć wam jako inspiracja. 
Pragniesz dowiedzieć się więcej o masażu dziecka lub masz pytania? Napisz do mnie lub umów się na bezpłatną konsultację online. Porozmawiajmy, poznajmy się. Dasz się zaprosić na wirtualną kawę?
Darmowa konsultacja


Pamiętaj!
Masaż dziecka jest masażem relaksacyjnym. Nie jest masażem terapeutycznym. Dlatego jeśli czujesz, że maluszek może zmagać się z jakimiś zaburzeniami, skonsultuj to ze specjalistą. Photo by www.unsplash.com
 
 
 
NASZE ZABAWY SENSORYCZNE - ZESTAWY ZABAW