3 kroki wsłuchania się w płaczące maleństwo

with Brak komentarzy

Będąc niemowlakiem mamy kilka sposobów na okazanie negatywnych uczuć i poradzenie sobie z nagromadzonym stresem. Kiedy dorastamy, uczymy się radzić sobie ze złością, bólem, lękiem na różne inne sposoby: możemy iść porozmawiać z przyjacielem, pójść na spacer czy pobiegać, pojechać gdzieś. Czasami płaczemy. Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje popłakać. Jest to swego rodzaju ulgą dla duszy. Płaczemy jednak tylko gdy jesteśmy sami. Dlaczego? Zostaliśmy nauczeni, że płacz jest oznaką słabości. Zapominamy często o tym, że maluszki też odczuwają. Czują równie mocno a może nawet i mocniej niż dorośli. Dlatego płacz jest tak ważny u dzieci. To główny sposób radzenia sobie z emocjami i okazania swoich potrzeb, komunikacji.

 

 

Obecnie świadomość płaczu dziecka i jego ważności wzrasta. Niestety nadal dość często płacz jest traktowany jako coś negatywnego. Coś co należy uciszyć, coś co musi zniknąć – najlepiej już, teraz, natychmiast. Wielu ludzi słysząc płacz dziecka jest poddenerwowana i nie może go znieść. Rodzice czasami karzą swoje dziecko za jego płacz, przepraszają otoczenie za to, że ich maluch płacze. A to wszystko sprowadza się do jednego – postrzegania płaczu jako czegoś negatywnego.
Jeśli spojrzymy na płacz dziecka jako sposób komunikacji, wyrażenia swoich potrzeb i emocji, prosty sposób na oczyszczenie swojego serca z negatywnych uczuć i stresu, cała perspektywa się zmienia. Kiedy zaakceptujemy, że płacz jest w porządku i że on w końcu ustaje i znajduje ujście, to zamiast złości i bólu pojawią się uczucia miłości, szacunku, bezpieczeństwa i szczerej troski.

 

PŁACZ W ŻYCIU CODZIENNYM

Na co dzień powodu do płaczu u noworodków czy niemowląt może być wiele. Potrzeby fizjologiczne jak głód, mokra pieluszka, dyskomfort, ból lub emocjonalne jak potrzeba przytulenia, bezpieczeństwa i czułości, strach, zagubienie, złość. Czasami płacz może również oznaczać uwolnienie emocji. Emocji związanych z czymś co mogło mieć miejsce wcześniej w życiu maluszka np. separacja od rodziców w szpitalu ze względu na zdrowie, adopcja, ciężki i traumatyczny poród.

 

JAK WSŁUCHAĆ SIĘ ZATEM W SWOJE MALEŃSTWO?

Kiedy twój maluszek zaczyna marudzić, pojękiwać, czy płakać w trakcie masażu, warto zastosować 3 kroki.

 

Po pierwsze, zrelaksuj się. Weź głęboki oddech, zrelaksuj swoje ciało. W stresie często wstrzymujemy oddech – jeśli potrzebujesz weź jeszcze kilka głębokich wdechów, użyj nawet wizualizacji. Czasami jest ciężko przejść przez ten krok. Jest on jednak istotny aby móc wsłuchać się w swoją pociechę.
Po drugie, przysłowiowo wejdź w buty swojego maluszka. Aby szczerze usłyszeć swoje dziecko, uwolnij się od wszelkich przekonań o płaczu i powiedz sobie, że płacz  jest dobry i potrzebny i że ma on swój powód.
Po trzecie, popatrz maluszkowi w oczy. Jeśli unika twojego wzroku, połóż swoje dłonie na ciałku maluszka i spróbuj nawiązać z nim kontakt. Pozwól aby maluszek poczuł twoją miłość i czułość. Swoim spokojnym ale pewnym głosem zapewnij malca, że jesteś przy nim i chcesz go wysłuchać. Możesz nawet zapytać: ”Powiedz mi o co chodzi, co się dzieję?”
Obserwuj malca. Szukaj sygnałów, które wysyła. Obserwuj ruchy ciała, mimikę twarzy, kolor skóry i jego zmiany na twarzy. Przypatrz się ustom i oczom co mówią. Kiedy zobaczysz, że maluch poczuł, że go słyszysz, przytul go, ukołysz, trzymaj w ramionach.
Może się zdarzyć, że po takim doświadczeniu wysłuchania, maluszek śpi dłużej i głebiej.
Kiedy szczerze słuchamy nasze niemowlę zapewniamy jego emocjonalne potrzeby. Dajemy mu wiadomość, że go kochamy i szanujemy i że może na nas liczyć. Ciałko maluszka wtedy się relaksuje i czuje się bezpieczne. Zapewnienie tej potrzeby wspiera osobowość dziecka, jego poczucie wartości. Dzięki temu maluch jako dorosły będzie wiedział kim jest, a kontakty z innymi osobami nie będą mu sprawiały trudności. Będzie ufał i będzie budował wartościowe relacje z innymi.

 

 

A Wy jak reagujecie na płacz swojego dziecka? Jak to u Was wygląda? Jak brzmią dla Was te 3 kroki? Dajcie znać w komentarzu

 

 

Jeśli interesuje Cię temtyka płaczu – powodowanego kolką, bólem brzuszka, gazikami czy zatwardzeniami zapraszam do biblioteki po odbiór BEZPŁATNEGO EBOOKA – KOLKA NIEMOWLĘCA – Jak sobie z nią radzić?