Dlaczego pytamy o zgodę przed masażem?

with Brak komentarzy

Pierwsze lata życia dziecka to przede wszystkim absorbowanie otoczenia. Maluch nie analizuje czy rozmyśla nad tym co się dzieje.  Wchłania je całym sobą. Bardzo ważne jest środowisko pełne miłości, otwartości, empatii, dobrych relacji i szacunku. Dotyczy to również i przede wszystkim opieki nad malcem. Kiedy zamierzamy podnieść niemowlę, zapytajmy je najpierw o pozwolenie lub po prostu powiedzmy co będziemy robić. Że będziemy je przebierać, karmić, kąpać czy też czytać książeczkę. Kiedy mamy wokół rodzinę czy znajomych, weźmy maluszka do osobnego pokoju, poświęćmy te parę minut na przebranie z pełną uważnością. Przedstawmy maleństwu osobę, która przychodzi w odwiedziny. Informujmy maluszka, o tym co się dzieje lub będzie się działo. Może nie będzie rozumiało w pełni to co będziemy do niego mówić ale będzie czuło się kochane, szanowane, włączone w życie rodziny.

Jak to wygląda przy masażu?

 

 

Dokładnie tak samo jest przy masażu.  Każdy masaż zaczynamy od zapytania o zgodę. Okazuje to ogromny szacunek maluszkowi jako istocie żywej. Mimo, że dziecko nie jest w stanie odpowiedzieć nam werbalnie mówiąc ”tak lub nie”, sprawia to, że stajemy się bardziej wrażliwi na stan emocjonalny dziecka, pomaga nam to odczytać czy maluch jest gotowy na dotyk z naszej strony. O pytaniu o zgodę trochę pisałam tutaj.

 

Sygnałem na zgodę ze strony maluszka może być:

  • brak ruchów, zastygnięcie
  • bardziej delikatne ruchy rąk i nóg
  • uśmiech na twarzy maluszka, rozpromieniona buzia
  • gaworzenie
  • podnoszenie głowy i / lub brwi
  • patrzenie na ciebie, prosto w oczy
  • otwarte usta
  • wkładanie rączek do buzi lub wyciąganie ich do ciebie
Te sygnały, szczególnie kiedy pojawiają się po każdym zapytaniu przed masażem, pokazują, że maluch jest gotowy na stymulację i interakcję. Może to dotyczyć również zapytania o zabawę, czy pielęgnację.

 

Jak zapytać?

Przed rozpoczęciem masażu, warto się zrelaksować, nałożyć olej na ręce i je natrzeć. Pocieranie rąk sprawi, że się one ogrzeją i dotyk będzie przyjemny dla maluszka. Kiedy rozgrzewamy ręcę, popatrzmy głęboko w oczy maluszka i zapytajmy: ”Mogę cię pomasować?”. Następnie odczekaj chwilę, poobserwuj malca, zobacz jakie sygnały wysyła i jeśli widzisz zgodę ze strony malca zacznij masować.

 

Dlaczego pytanie o zgodę jest takie ważne?

Powodów dlaczego zawsze zaczynamy masaż od zgody jest wiele.
Po pierwsze, dajemy malcowi znać, że coś zaraz się wydarzy. Otrzymanie zgody, zamiast zakładanie, że dotyk jest w porządku, okazuje dziecku, że liczymy się z jego zdaniem, że jest dla nas ważne i że szanujemy jego uczucia i potrzeby.
Po drugie, rozpoczynając w ten sam sposób masaż, tworzymy pewną formę rutyny, którą maluch będzie rozpoznawał za każdym razem. Bez względu czy masaż zaproponujemy w domu czy poza nim, malec będzie czuł się bezpiecznie i rozpozna to co ma się zaraz wydarzyć.
Po trzecie, dotyk jest formą komunikacji z dzieckiem. Pytając maluszka o zgodę i dając mu czas na odpowiedź, pomaga nam to w nauce dziecka. Obserwujemy sygnały, które nam wysyła, mamy możliwość odkrycia wnętrza maluszka i stworzenia z nim nici porozumienia. Idąc tą drogą komunikacja ta jest bardzo stonizowana z potrzebami dziecka, jesteśmy w stanie odczytać je lepiej i dzięki czemu czujemy się pewniejsi jako rodzice.
Po czwarte, zapytanie dziecka uczy go odnośnie granic dotyku: dobry dotyk a dotyk, który nie do końca może być pozytywnym dotykiem. Pytając o zgodę uczymy dziecko już od pierwszych chwil, że jego ciało jest jego sferą prywatną, że ma prawo go odmówić. Daje to dziecku poczucie zaufania i bezpieczeństwa.
Po piąte, maluchy, które uczą się o dobrym dotyku i otrzymują go odpowiednio od rodziców czy opiekunów, mają dużo większą szansę aby jako dorośli być pewnym siebie, lepiej odczuwać granice i mieć w sobie zaufanie.

 

 

A czy Wy pytacie o zgodę przed masażem? Jakie sygnały u Was oznaczają zgodę na czuły dotyk? Daj znać w komentarzu