W jaki sposób masaż pomaga przy ząbkowaniu?

with Brak komentarzy

Zdarza się, że pierwszy ząbek pojawia się niespodziewanie. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia.  Jeśli twoje dziecko ciężko znosi ząbkowanie, przeczytaj, jak możesz mu pomóc stosując masaż.

 

Czas ząbkowania dziecka jest bardzo trudnym czasem dla dziecka, jak i dla rodzica. Czasami to prawdziwy koszmar, przeplatany chwilami spokoju i ulgi, chyba tylko po to, aby przygotować dziecko i rodziców na kolejny ząb i niosący z tym ból, dyskomfort i stres. Mimo, że pierwsze zęby wychodzą w okresie niemowlęctwa, to ten pociąg ząbkowania nie zatrzymuje się tam. Pędzi dalej, aby swoją drogę zakończyć około 3 roku życia.
Sposobów na ząbkowanie jest wiele. Od starodawnego sposobu pocierania alkoholem dziąseł, zimnych gryzaki, bursztynowych naszyjniki, po maści rozpulchniające dziąsła. Dzisiaj natomiast zachęcam do regularnego masażu jako świetnego sposobu wspierania dziecka w tym trudnym dla niego okresie. Dlaczego pomaga? Jaka część masażu bezpośrednio działa przy ząbkowaniu? I jak masować by pomóc? Jeśli temat Cię zainteresował, zapraszam do czytania.

 

 

DLACZEGO MASAŻ POMAGA PRZY ZĄBKOWANIU?

Jednym z korzyści masażu dziecka jest wspomaganie przy ząbkowaniu. Jak to się odbywa? To bardzo proste. Masując dziecko i oddziałując na receptory znajdujące się pod skórą dziecka wpływamy na jego hormony. A dokładniej na wzrost ilości endorfin, hormonu szczęścia. Odpowiada one za lepsze samopoczucie dziecka. Maluszek staje się bardziej zrelaksowany a poziom stresu – kortyzol zostaje obniżony. Dzięki temu maluch lepiej radzi sobie ze stresem, dyskomfortem i tym samym z bólem. Dotyk swego rodzaju zmniejsza odczucia bólowe i dlatego maluch lepiej funkcjonuje w okresie ząbkowania. Dodatkowo, maluszek, który ma zapewnioną potrzebę dotyku, nie musi się jej domagać. Dzięki czemu może skupić się na radzeniu sobie w sytuacjach dyskomfortu i bólu. Czy Cię przekonałam?

 

CO I JAK MASOWAĆ BY POMÓC MALUSZKOWI?

Tak naprawdę masaż każdej części ciała przynosi ulgę, relaksuje i odpręża. Są jednak dwie części ciała dziecka, które pośrednio czy też bezpośrednio oddziałują na obszar ząbków. Pierwszą jest oczywiście twarz – czyli masaż twarzy. Fajnym masażem dla ulgi przy ząbkowaniu jest wykonywanie kółek opuszkami swoich palców na części żuchwowej dziecka. Masując żuchwę dziecka redukujemy stres i gniew, który często się tam gromadzi, kiedy czujemy spięcie. Dodatkowo nacisk na te części ciała masuje mięśnie na twarzy dziecka i oddziałuje pośrednio również na dziąsła. Drugą częścią ciała są stopy a dokładniej masaż paluszków. Wg refleksologii, paluszki połączone są bezpośrednio z obszarem uzębienia. Masując paluszki a dokładniej ugniatając je na około lub rolując dajemy dziecku ulgę w czasie ząbkowania. Dodatkowo, masaż stóp a w szczególności palców jest bardzo przyjemny. Dlaczego więc nie połączyć tego i masować je? O masażu stóp, pisałam więcej tutaj.
Drogi rodzicu, jeśli twój maluszek gorączkuje przy ząbkowaniu, masażu nie wykonujemy. To bardzo ważne. Więcej o przeciwskazaniach do masażu tutaj.

 

A handy guide for the use of reflexology on a baby's foot.Źródło zdjęcia

Pamiętaj jednak – masaż nie jest lekiem na ząbkowaniem ale sposobem aby pomóc malcowi w tej trudnej sytuacji, jakim jest okres ząbkowania. Masując regularnie dziecko pomagamy mu i uczymy dobrego radzenia sobie ze stresem i bólem. Dołączmy do tego tulenie, czułe słowa i spokój w naszym głosie, reakcji w kierunku dziecka i jestem pewna, że ten czas będzie dla was dużo łatwiejszy.