Siła ucisku w masażu dziecka

with Brak komentarzy

Rodzice często martwią się i pytają jak mocno ucisnąć ciałko dziecka masując je. Czują obawy i lęk, że mogą maluszka skrzywdzić, za mocno ucisnąć i tym samym sprawić ból. Pracując z mamami, tatusiami i ich pociechami zauważyłam, że częściej zachęcałam rodziców aby masowali bardziej odważnie, mocniej ale nadal delikatnie i rytmicznie.

 

Siła ucisku w masażu dziecka

 

 

Na początku kiedy twój maluszek jest malutki i uczysz się go, warto być wtedy bardzo delikatnym i uciskać z dodatkową uważnością.  Z czasem jak dziecko rośnie (po trzecim miesiącu), masaż może być bardziej stanowczy i pewny. Nie miejmy obaw przed mocnym uciskiem.  Dzieci lubią czuć pewność, ciepło i komfort płynący z kochających i czułych rąk rodziców. Z czasem zauważycie, że maluchowi stanowczy ale czuły masaż sprawia przyjemność. Bo taki dotyk komunikuje miłość, poczucie pewności i bezpieczeństwo ze strony rodzica.

 

JAK ZATEM MASOWAĆ?

 

Uciski powinny być powolne, rytmiczne i długie. Dłonie powinny cały czas utrzymywać kontakt z ciałkiem dziecka, aby ono czuło go nieprzerwalnie. Jeśli zmieniami dłonie np. masując nogi dziecka, starajmy się aby zawsze jedna z naszych rąk cały czas dotykała maluszka. A nóżki dziecka były w całych naszych dłoniach. Dłoniach, w razie możliwości, ”przyklejonych” do ciała dziecka. Oczywiście, na poczatku, kiedy maluszek jest niemowlakiem i jego ciałko jest malutkie będziemy masować zaledwie palcami.
Unikajmy przy masażu delikatnego dotyku, głaskania czy łaskotania. Zbyt delikatny masaż będzie irytował maluszka, może łatwo przestymulować. Maluszek potrzebuje stanowczego ucisku aby otrzymać odpowiednią stymulację. Receptory, które znajdują się pod skórą odbierają bodźce dość mocno. Dlatego dotyk musi być zdecydowany aby pobudzić krążenie krwi ale nie przebodźcować i przesilić układ nerwowy.
Pamiętajmy, świadomy i kochający rodzic nie jest w stanie skrzywdzić swojego maluszka. Kiedy jego ucisk będzie za mocny, mama lub tato zauważy to i odpowiednio dopasuje dotyk. Będąc uważnym, obserwując malca i będąc wyczulonym na jego sposoby komunikacji nie jesteśmy w stanie przeoczyć momentu kiedy nasz ucisk jest zbyt stanowczy lub nie taki jakby malec tego by potrzebował w danym momencie.

 

Dlatego nie bójmy się masować. Próbujmy, dostosowujmy się, obserwujmy i wierzmy w siłę (intuicyjną) naszych dłoni.

 

 


Jeśli nadal nie jesteś pewny czy potrafisz odpowiednio masować, zapraszam na indywidualny kurs masażu dziecka (przez skype), gdzie pokażę Ci jak odpowiednio masować dziecko, jak obserować i odbierać sygnały maluszka. W czasie kursu będziemy razem masować – ja lalkę demonstracyjną, ty swojego maluszka – a ja dodatkowo będę obserwować wasz masaż aby dać Ci wskazówki na bieżąco. Dodatkowo, będziesz mogła w każdym momencie do mnie zadzwonić aby skonsultować swoje techniki masażu. Po więcej informacji zapraszam do zakładki Kurs masażu.Zapisz się na kurs