Masaż brzuszka jako profilaktyka antykolkowa + video

with Brak komentarzy

Kolka niemowlęca, bóle brzuszka, zatwardzenia czy też gazy są bardzo trudnym czasem dla maluszka. Dla rodzica również. Ciężko jest patrzeć rodzicom na ich dziecko, które zanosi się płaczem, krzyczy z bólu. Kiedy widzimy ból na twarzy naszego maluszka pragniemy go zniwelować – już, teraz, od razu. Zabralibyśmy ból sami aby tylko nasza pociecha nie cierpiała.

 

Nasza córka cierpiała na kolki. Wtedy nie znaliśmy masażu. Próbowaliśmy różnych kropelek, herbatek, noszenia, tulenia, itp. Skąd wiedzieliśmy, że to kolka? Dokładnie o tej samej godzinie, przez wiele tygodni, występował atak krzyku, płaczu. Utrzymywał się przez godzinę albo dwie i potem znikał. Nic nie pomagało w czasie ataku. Oboje byliśmy zdruzgotani, zmęczeni i bezradni.

 

 

 

CZYM JEST KOLKA, JAK SIĘ OBJAWIA I CO MOŻNA ZROBIĆ?

 

Szczegółowe informacje na temat kolki, jej prawdopodobnego pojawiania się i sposobów radzenia sobie z nią i przeciwdziałania znajdziesz w moim darmowym Ebooku, w Bibliotece. Wystarczy zapisać się a hasło do biblioteki powędruje do Twojej skrzynki mailowej. Zajrzyj tutaj: Proszę o hasło do biblioteki.
Dziś jednak pragnę się skupić w większej mierze na przeciwdziałaniu kolce stosując masaż, szczególnie masaż brzuszka.

 

PIERWSZY WARUNEK ABY MASAŻ BRZUSZKA ZADZIAŁAŁ – TO ZACHOWAć SPOKÓJ

Zapewne brzmię jak szalona. Jak tu być spokojnym kiedy twój maluszek płacze? – zapytasz. Szczególnie kiedy jest się zmęczonym, niewyspanym i sfrustrowanym. Bez tego czynnika jednak nie radzę nawet za masaż się zabierać. Dlaczego?
  • dziecko jest jak gąbka – odczuwa emocje rodziców (szczególnie matki) natychmiastowo. Czując stres u opiekuna samo staje się jeszcze bardziej zestresowane, wystraszone i zagubione. Tak właśnie działa rezonans limbiczny.
  • matka karmiąca stresując się może przekazać w mleku hormon stresu
  • spokojne dziecko lepiej radzi sobie z bólem i zdenerwowaniem, szczególnie jeśli jest upewniane przez rodziców (swoim zachowaniem), że jest bezpieczne. Jeśli Twój maluch poczuje niepewność i strach płynący od Ciebie, nie pomoże mu to w radzeniu sobie z jego bólem i dyskomfortem
Co zrobić, jeśli nie potrafisz zachować spokoju? 
  • często tatusiowie łatwiej radzą sobie w stresujących momentach. Nie okazują zdenerwowania tak łatwo jak mamy, dzięki czemu dziecko często bywa spokojniejsze z tatą. Jeśli to możliwe, zachęć tatusia do wykonania masażu a ty sama spróbuj odejść na bok (inne pomieszczenie) i postaraj się wyciszyć. Brak mamy nie oznacza, że nie dbasz o dziecko. W tej sytuacji oznacza właśnie, że o nie dbasz – dbając o siebie. Wyjdź, pooddychaj świeżym powietrzem. Warto zadzwonić do kogoś zaufanego, porozmawiać z kimś o swoich emocjach lub po prostu położyć się i postarać odpocząć – jakkolwiek trudne by to było.

 

Zmęczenie i niewyspanie uniemożliwiają spokój wewnętrzny szczególnie w trudnych sytuacjach.

 

 

OBSERWACJA

Obserwacja często pojawia się na moim blogu. Obserwacja jest kluczem do świata dziecka, jego stanu psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Obserwując uczymy się świata maluszka. Poznajemy schematy, sposoby zachowań, preferencje, emocje, język i to jak się komunikuje. O obserwacji pisałam więcej tutaj.
A o co chodzi w obserwacji jeśli podejrzewamy kolki lub inne problemy brzuszkowe?
Obserwując maluszka możemy zidentyfikować wiele kwestii: kiedy występują napady kolek, jaka jest ich długość, czy pojawiają się po konkretnych sytuacjach. Obserwując siebie możemy zauważyć różnice w stanie maluszka, kiedy czujemy zmęczenie, frustrację, złość. A może spostrzeżemy zmiany fizjologiczne po czymś co zjadła mama. Sprawdźmy również otoczenie. Czasami zbyt głośne otoczenie albo zbyt duża ilość gości powoduje zmęczenie u malca, które później może odreagowywać płaczem. Zachęcam do ciągłej obserwacji – siebie, maluszka i otoczenia.
Warto zapisywać swoje informacje. Pomoże ci to zidentyfikować powtarzające się sytuacje płaczu malca, które mogą być sygnałem, że maluszek cierpi na kolkę. Takie notatki można zabrać również do lekarza rodzinnego, aby potwierdzić swoje przypuszczenia.

 

Wzór karty pobierz poniżej, klikając na zdjęcie. Zawiera również linki do artykułów nt płaczu dziecka, jak go obserwować, jak usprawnić masaż oraz jak masować brzuszek maluszka (video z 3 technikami).

Karta obserwacji

 

MASAŻ BRZUSZKA – PROFILAKTYKA ORAZ POMOC PRZY KOLKACH I INNYCH PROBLEMACH BRZUSZKOWYCH

Masaż brzuszka jest świetną profilaktyką antykolkową. Kilka prostych ruchów i ćwiczeń może zdziałać cuda. A czasami czując pod palcami poruszające się bąbelki powietrza lub słysząc uchodzące wiatry cieszą tak samo jak uśmiech dziecka.
Zapraszam na krótki instruktaż masażu brzuszka poniżej – wszystkie techniki masażu brzuszka znajdziesz w kursie. Zachęcam jednak do regularnego masażu całego ciała dziecka. Pomaga on holistycznie, rozluźnia wszystkie części ciała, relaksuje, wycisza i wspiera profilaktykę antykolkową. Jeżeli chcesz się nauczyć technik masażu całego ciała – zapraszam na kurs

 

Pamiętaj!
Masaż brzuszka wykonujemy pomiędzy atakami. Staramy się uprzednio zidentyfikować, kiedy ataki następują i działać niedługo przed pojawieniem się takiego ataku. Jeśli maluszek nie ma kolek, ale chcesz wesprzeć go mimo to, zachęcam do regularnego masażu – najlepiej codziennego. Włączyć można w to zestaw ćwiczeń, które dodatkowo masują brzuszek.
Pamiętaj o temperaturze otoczenia (więcej na ten temat tutaj), dobrej oliwce, która pomoże w poślizgu naszych dłoni ( i tutaj) oraz naszym samopoczuciu (oraz tutaj).
I najważniejsze – kierunek masażu. Wszelkie masaże, uciski brzuszka dziecka wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To niesamowicie istotna kwestia, która zaniedbana pogorszy stan brzuszkowy dziecka. Czyli masujemy tylko w prawo 🙂

 

 

 

Jak to brzmi dla Ciebie? Czy spotkałaś się z takim masażem? Czy doświadczyliście kolek u siebie? Podziel się tym, jak to wygląda lub wyglądało u Was