8 sposobów na udany masaż twarzy

with Brak komentarzy

Twarz dziecka gromadzi w ciągu dnia bardzo dużo napięcia poprzez ssanie, płacz, ząbkowanie czy też starając się nam zakomunikować swoje potrzeby, robiąc miny. Często w czasie napięcia czy stresu następuje spięcie mieśni twarzy, szczególnie na czole i policzkach. Dlatego tak ważne jest aby pomagać dziecku regularnie je rozluźniać. Pomóc w tym może masaż twarzy.

 

masaż twarzy

 

CO DAJE MASAŻ TWARZY?

Masaż twarzy cudowanie relaksuje. Duża część stresu i napięcia zbiera nam się na twarzy. Kiedy czujemy gniew zaciskamy szczęki i tym samym mięśnie. Masowanie twarzy rozluźnia je, odpręża, sprawia, że napięcie uchodzi. Tak samo jest u dzieci. Dzieci są całkowicie szczere w swoich emocjach. To co jest na ich twarzy jest również w ich duszy. Stres i napięcie dnia codziennego gromadzi się na twarzy i taki masaż sprawi, że poziom napięcia na pewno zmaleje i maluszek będzie bardziej spokojny.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ MASUJĄC TWARZ DZIECKA

  1. Duża część dzieci nie akceptuje masażu twarzy na początku nauki czułego dotyku. Skóra dziecka na twarzy jest bardzo delikatna, najcieńsza i dotykając jej skórę bardzo mocno odczuwa tą stymulację. Wtedy dzieci często denerwują się, odpychają nasze ręce, wiercą się na wszystkie strony. Co robić jeśli Twój maluch tak ma? Warto próbować małymi kroczkami i uczyć dziecko dotyku na twarzy stopniowo. Powolutku, od czasu do czasu, nawet co kilka dni zaproponować masaż. Z czasem maluszek się zaadaptuje, zbuduję tolerancję na masaż w tej częsci ciała i będziecie mogli się masować do woli po twarzy.
  2. Proponować masaż twarzy przy każdej nadarzającej się okazji. W czasie zimy kiedy nakładamy krem ochronny przed wyjściem – zastosujmy kilka technik. Tak samo w lecie można pomasować maluszka przed posmarowaniem jego twarzy kremem przeciwsłonecznym. Możemy masować również przy codziennej pielęgnacji, przemywając dziecku twarz pomasujmy go przez moment mówiąc czułym głosem i zachęcając do zrelaksowania się. Wzmacniamy wtedy również komunikację i więź z dzieckiem.
  3. Przy masażu twarzy nie używamy olejków czy kremów. Jest to jedyna część ciała przy masażu, której nie potrzebujemy i nie powinniśmy używać go. Dlaczego? Olejki i kremy po dostaniu się w okolice oczu lub do samych oczu, mogą sprawić, że zaczną one piec. Może to dość mocno zdenerować maluszka i sprawić, że odmówi masażu. Dodatkowo, jeśli olejek lub krem przedostaną się do samych ust mogą dziecku niezasmakować przez co również może odmówić masaż. Po kilkukrotnym doświadczeniu takich nieprzyjemnych dla dziecka sytuacji, dziecko może zacząć źle kojarzyć masaż i zmiana jego nastawiena może później potrwać bardzo długo.
  4. Pytamy o zgodę – maluszek ma prawo wiedzieć co będziemy robić i ewentualnie odmówić jeśli nie chce abyśmy go masowali. Więcej na temat zgody na masaż znajdziesz tutaj.
  5. Warto pochylić się nad dzieckiem aby maluszek nas widział. Buduje to relację i więź.
  6. Dobrze jest zacząć masaż od objęcia głowy dziecka swoimi dłońmy – wcześniej je rozgrzejmy. Nie zakrywamy oczu. Daje to maluszkowi czas na przygotowanie się do dotyku. Dodatkowo ciepłe dłonie rozluźniają i relaksują. Dają przyjemne odczucie.
  7. Masując twarz dziecka staramy się nie zakrywać oczu dziecka. Maluszek musi mieć stały kontakt z nami i widzieć co się dzieje wokół. Dzięki temu maluszek czuje się bezpiecznie.
  8. Przy masażu twarzy warto śpiewać dziecku, opowiadać bajki lub po prostu rozmawiać. Maluszek czy też starszak na pewno będzie zainteresowany tobą i tym co mu chcesz powiedzieć.

 

 

JAK MASOWAĆ TWARZ?

Poniżej podam kilka technik. Jeśli ktoś byłby zainteresowany poznaniem wszystkich, zapraszam na pełny kurs masażu.
MASOWANIE CZOŁA – używając palców obu rąk, masujemy czoło od środka do zewnątrz, upewniając się, że nie zasłaniamy oczu maluszka
MASOWANIE LINII NOSA – kciukami lub palcami wskazującymi po obu stronach nosa dziecka masujemy od punktu złączenia brwi nad nosem, w dół a następnie aż po kości policzkowe
KÓŁKA WOKÓŁ ŻUCHWY – opuszkami palców rysujemy koła na policzkach maluszka, masując w kierunku ucha

 

A czy Ty masujesz twarz dziecka? Jak to u Was wygląda lub wyglądało? Koniecznie napisz w komentarzu. Twoja historia może pomóc innej mamie i jej maleństwu

 

 

 


 

Pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kursu masażu dziecka? Zapraszam na darmową konsultację online. Możesz również po prostu do mnie napisać pytanie a ja z miłą chęcią odpowiem lub podpowiem. Przejdź do zakładki KONTAKT lub kliknij w poniższe zdjęcie.

 

Darmowa konsultacja via skype